Kızlar ve kız babaları...

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

“Bu akşam sözüm, kız çocuğu olan babalara... Kızlarınıza vakit ayırın. Onları çok ama çok sevin. Bunu söylemek benim haddim değil. Ama anlattıklarını dinleyin. Dinleyin ki; ilk dinleyen adamın kendilerini sevdiğini düşünmesinler.

Yalnız kızlarınıza vakit de ayırmayın. Cinsiyet ayrımcılığı yapmayın. Ne bileyim, oturup onlarla illa evcilik oynayın demiyorum ama en azından onun kurduğu oyunun izleyicisi olun, ona tanık olun. Tanık olun ki; kendini göstermek, dikkat çekmek için olmadık, gereksiz çabalara girmesin büyüdüğünde.

Onun gözlerinin içine bakın gözlerinizle. Göz bebeklerinizde onlar kendilerini görsünler. Kendilerini görsünler ki; gözlerinin içine yalandan bakan ve yalandan bakıp sevgi sözcükleri söyleyen adamlara kanıp hayatlarını heba etmesinler.

Onları güldürün. Birlikte eğlenin ki; beraber eğlendikleri ilk adamın peşine takılıp gitmesinler.

Kızlarınızı ne kadar çok sever, ne kadar çok onlarla ilgilenirseniz, onların suistimal edilmesine engel olursunuz, kullanılmaktan korumuş olursunuz. Babalarından yeterli desteği görmeyen, ilgiyi görmeyen kız çocukları başka erkekler tarafından istismara açık oluyorlar.

Ve tabii ki… Baba önemli. Babasız olmak zor. Allah korusun. Baba; varken yoksa, işte o daha da zor.

Kız çocuklarını çok iyi koruyun. Ki, onlar da kendilerini korumayı öğrensinler. Nasıl koruyabileceklerini öğrensinler. Koruyun derken kısıtlayın demiyorum. Onları cehaletten koruyun. Kandırılmaktan koruyun.

Kısacası... Eğer bir kız çocuğunuz varsa bilin ki; kızınızın hayattaki en önemli figürü babasıdır. Gerçekten de babasıdır.

Baba-kız arasında kurulan o ilişkinin niteliği, kızın hayatı boyunca kuracağı ilişkileri etkileyecektir, değiştirecektir. Kızlarınıza güvenin o yüzden. Kızlarınızın eğitimi için varınızı yoğunuzu ortaya dökün.

Güç verin onlara ki; dışarıda bir yerde, başka birilerine ihtiyaç duymasınlar. Kendi ayakları üzerinde dimdik durabilsinler.”

Yukarıda okuduklarınız Power FM’de Geveze Show’un her yayın sonundaki ‘Veda Zamanı’ köşesinden. Yılların radyo programcısı Geveze’nin (Jozi Zalma) ağzına sağlık.

Geveze’nin söylediklerini sadece kız değil, bütün çocuklar için dinlemek, uygulamak gerekiyor elbette ama öncelik kızların. Öncelik kızların ve evet, Jozi Zalma’nın dediği gibi, babalarının. “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” diye bas bas bağırdığımız, kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar, taciz ve tecavüzlere karşı sesimizi yükselttiğimiz şu dönem ve ortamda ‘pozitif ayrımcılık’ öncelikle onların hakkı.

Yani…

Kimse kusura bakmasın; evet, öncelik kızlar ve kız babalarının…

Yazarlarımızdan

01 Ağustos 2021, Pazar 07:01
01 Ağustos 2021, Pazar 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder