Güneş enerjili yerli bariyer

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yerli enerji kaynakları, bariyer sektöründe bile kullanılmaya başlandı. Avrupa çarpma testlerinde üstün başarı göstererek 52 ülkeden yoğun siparişler alan Türk şirketi Arma Kontrol, güneş enerjisiyle çalışan mobil road blocker (yol bariyeri) üretti. Bu ürün, güneş panelleri sayesinde elektrik hattı olmayan bölgelerde dahi kesintisiz güvenlik sağlıyor. Şirket, İstanbul Beylikdüzü’ndeki fabrikası yetmeyince bir tesis de Silivri’ye kurmaya hazırlanıyor. Bu yıl açılacak fabrikaya bölgeden 120 kişi işe alınacak.

Milli yenilik

Arma Kontrol’ün kurucusu Koray Kartal, bu yerli ve milli ürünlerin kullanıldığı her yerde kaza riskinin sıfıra yakın olduğuna dikkat çekti. Kartal, “Yüksek güvenlikli road blocker’ımız (yol bariyeri), Avrupa’da yapılan çarpışma testinde saatte 80 km hızla çarpan 12 tonluk bir kamyonu durdurdu ve sonrasında sorunsuz çalışmaya devam etti. Ayrıca eksi 60 ila artı 75 derece sıcaklıklar arasında kesintisiz çalışan ürünler de geliştiriyoruz. Çok düşük ve yüksek sıcaklıklarda başarıyla çalışan ilk iki ürün, mantar bariyer ve road blocker oldu” dedi.

Yapay zekalı

Yapay zekalı bariyer üretimi için de yine bir yerli yazılım şirketi ile anlaşma sağladıklarını belirten Koray Kartal, şunları söyledi:

Bu sayede kendi kendine çalışan sistemler kuracağız. Ayrıca bu yıl özel güvenlik sistemleri alanında zorlu pazarlar olan Rusya ve Meksika’ya gireceğiz. Mantar bariyer, kollu bariyer, sel bariyeri, yer tuzağı, otopark geçiş sistemi, turnike, kayar kapı ve motoru, otopark direği gibi farklı ürün geliştiriyoruz. Askeri tesislerden plazalara kadar her yere özel çözümler sunuyoruz.

Koronada talep arttı

Koronavirüs nedeniyle bu dönemde yüzde 40’lik bir talep artışı olduğunu ifade eden Kartal, “Bu yıl yüzde 25’lik bir büyüme sözkonusu. Konsolosluklardan hastanelere, askeri bölgelerden üretim tesislerine kadar birçok sektörden sipariş alıyoruz. Son dönemde; Güney Kore, Fransa ve İtalya’dan da ilk defa talep almaya başladık. Yıllık 2 bin 500 bariyer üretiyoruz. 2021’de üretimimizi ikiye katlayacağız” diye konuştu.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder