Öğrenciye ücretsiz etkinlik rehberi

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pandemi gölgesinde geçen eğitim döneminin ilk yarı tatili 15 Şubat’ta sona erecek. Derslerden geri kalınmaması için uzaktan eğitim sisteminin uygulandığı son bir yılda, bu alandaki dijital dönüşüm de tamamlanmış oldu. Öğrenciler bu kısa sürede yeni eğitim düzenine de hızla alıştı. Şimdi ikinci dönem hazırlıkları sürerken tatil döneminde öğrencilerin bir yandan stres atacağı bir yandan da aileleriyle birlikte becerilerini geliştireceği ücretsiz pek çok online aktivite programı var. İşte sizin için seçtiklerimiz...

RESİM YAPMA

Herkesin hayalinde güzel resimler yapabilmek vardır. Hazır zamanınız varken bunu değerlendirebilirsiniz. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Dilek Yılmaz, Ressam Cemil Arslan ve Antalya Sanat resim kursu, kendi Youtube kanalları üzerinden resim yapma tekniklerini, portre çizmeyi ve resim sanatının tüm püf noktalarını sadece birkaç derste öğretiyorlar.

ZİHİN CİMNASTİĞİ

Dikkat eksikliği olan öğrenciler için nörobilimcilerin geliştirdiği bu mobil uygulama, tamamen özel görev ve ödevlerle zihin egzersizi yaptırıyor. Uygulama ayrıca oyun formatında hızlı problem çözme yeteneği kazandırırken hafızayı güçlendiriyor, işlem hızını artırıyor ve dikkati sürekli dinç tutmayı sağlıyor.

KUNDUZ

Bu uygulama, sahip olduğu uzman eğitmen ağı sayesinde öğrencilerin çözemedikleri soruları ortalama 15 dakikada açıklamalı olarak çözüyor. Anlamadığınız yerlerde ise hoca ile birebir temas da sağlayan uygulama, bir süre ücretsiz test edilebiliyor. TYT, YKS, LGS, AYT gibi sınavlara ait her sorunun çözümünü sağlayan Kunduz’un aylık sınırsız soru sorma paketi ise 100 TL.

HIZLI OKUMA EGİTİMİ

Belki de çok yavaş okuduğumuz için kitap okuma alışkanlığı kazanamıyoruz. Bu tür tatiller hızlı okumayı öğrenmek için de müthiş bir fırsat. Haluk Tatar, Mehmet Taşhanlıgil, Hale Hoca ve Ömer Faruk Doğru, yine kendi Youtube kanallarında göz egzersizleri yaptırarak, iç seslendirmeyi ortadan kaldırarak ve dikkat toplamayı öğreterek hızlı okuma dersleri veriyorlar.

DİKSİYON DERSİ

Sağlıklı bir iletişim için diksiyon kritik önem taşıyor. Mennan Şahin, Ayça Kuru, İsmet Topaloğlu, Ezgi Gürkaş ve Özgür Uysal da Youtube kanallarında 10 yaş ve üzerine akıcı, etkili ve güzel konuşma tekniklerini öğretiyor. Ortalama 5 ders sonra eğitim tamamlanıyor ve konuşma şekliniz ve diksiyonunuz eğer özel bir sağlık sorununuz yoksa düzeliyor.

VELİLERE ÖNERİ

Pedagog ve Psikolojik Danışman Dr. Feyza Çelen, uzun süren online eğitimler sonrasında ebeveynlerin tatilde çocuklarını desteklemeleri için şu önerilerde bulundu:

  • Yaratıcı düşünme için tasarım ağırlıklı çalışmalara odaklanın.
  • Olumsuz düşüncelerin ve stresin üstesinden gelmeye yardımcı olan bilime dayalı etkinlik ve oyunlar içeren ‘Happify’, ‘Stress Buster’ gibi mobil uygulamalar kullanın.
  • Beyin gelişimini destekleyici aktiviteler yapın. Bu alanda uzmanların hazırladığı ‘BrainHQ’, ‘Mind Games’, ‘Elevate’ gibi uygulamalar başarılı.
  • Duygu paylaşımına ağırlık veren sohbetler oluşturabilecek filmler izleyin.
  • El becerilerini aktif hale getirebilecek oyunlar, egzersizler ve sanatsal çalışmalara ağırlık verin.

TİVİBU TENEFFÜS

Türk Telekom’un dijital TV platformu Tivibu, yarıyıl tatili için çocuklara özel içerikler hazırladı. Seç İzle’ye eklenen ‘Teneffüs Vakti’ klasöründeki eğitici yapımlar, tatil boyunca ücretsiz ekrana geliyor. Platformdaki Boomerang TV, Da Vinci, Disney Junior, Nicktoons ve BabyTV kanalları da 15 Şubat’a kadar tüm kullanıcılara yine ücretsiz açıldı.

TV+

Listesine Nicktoons kanalını da ekleyen TV+, tatil döneminde eğlendirici ve eğitici Nickelodeon çizgi filmlerinden seçkiler, DaVinci ve English Club TV gibi yapımlar sunuyor. Platforma eklenen yapımlar arasında; bir traktör ve sürücüsünü konu alarak fizik ve matematiğe dair bilgilendirmeler yapan ‘Blaze ve Yol Canavarları’ da bulunuyor.

TEKNO TURU

  • Ford’un scooter şirketi Spin, özel kameraları sayesinde geniş görüş açısı sunarak kendi kendine park edebilen 3 tekerli scooter geliştirdi. Testleri başarıyla geçen aracın kısa sürede Avrupa’da satışa sunulması bekleniyor.
  • Acer, Porsche ortaklığında hazırladığı Porsche Design Book RS modelini Türkiye’ye getirdi. Karbon fiber kaplamalı cihaz, 11. Nesil Intel Core i7 işlemci, NVIDIA GeForce MX350 GPU ve 16 GB RAM taşıyor. Antimikrobiyal Corning Gorilla Glass cam ile kaplı dokunmatik ekranlı bilgisayarda 1 TB SSD depolama birimi yer alıyor. Fiyatı 20 bin TL.
  • Girişimciliğe meraklı üniversite öğrencileri için Acadebi.com adlı e-ticaret platformu oluşturuldu. Öğrenciler burada ücretsiz olarak pazar yeri oluşturarak ürünlerinin satışını yapabiliyor.
  • Albaraka Türk Katılım Bankası’nın yeni nesil dijital ödeme uygulaması Alneo, geçen yıl 225 milyon TL’yi aşan tahsilata aracılık ederken, 18 bin müşterisinin toplam 28 milyon 14 bin TL tasarruf etmesini sağladı.

HAFTANIN OLAYI

İNTERNETE YERLİ DOKUNUŞ

Türk Telekom, mahallede, sokakta ve binada bulunan tüm internet dağıtım cihazlarının yerli yazılımlarla akıllılaştırılması ve uzaktan yönetilmesi için ‘Yazılım Tanımlı Fiber Genişbant Erişim Sistemi’ anlamına gelen ‘SEBA’ teknolojisi geliştirdi. Tüm testleri tamamlanan sistem sayesinde dışa bağımlılığının azaltılarak altyapı maliyetinde ciddi tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Yazarlarımızdan

01 Mart 2021, Pazartesi 09:46
01 Mart 2021, Pazartesi 09:40
01 Mart 2021, Pazartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder