Murat Gülderen Sesten öte donanımlar
HABERİ PAYLAŞ

Sesten öte donanımlar

Şu ana kadar sadece müzik dinlemek, telefon görüşmeleri yapmak ve oyun oynamak için kullanılan kulaklıklar, yapay zeka ve sesli asistanların getirdiği güçle bambaşka bir boyut kazanmaya başladı. Geliştirilmiş gürültü engelleme özelliğine kavuşan yeni nesil kulaklıklar, çevreden gelen tüm sesleri tek tek ayırt edebiliyor, kullanıcısının işitme profillerini analiz ederek onlara en uygun ses deneyimini sunuyor, sesle kontrol edilebiliyor ve gerçek zamanlı çeviri yapabiliyorlar.

ENGELLERİ DE AŞACAK

Gelişen teknolojiyle birlikte bu cihazların kısa süre içinde kullanıcının duygusal durumunu algılayarak ona uygun müzik veya podcast önerileri de sunabileceği öngörülüyor. Üzerinde çalışılan diğer önemli bir alan ise bu cihazların, sesli ve metinsel uygulamalı asistan özellikleri sayesinde görme engelli ve işitme güçlüğü çeken kullanıcılara da hitap edebilmesi. Peki kablosuz kulaklık mı yoksa kablolu mu tercih edilmeli? Son çıkan teknolojiler neler? Gelin birlikte inceleyelim.

Haberin Devamı

İHTIYACINIZI BELİRLEYİN

Öncelikle ihtiyacınızı belirlemeniz gerekiyor. Özellikle bilgisayar oyunlarına meraklıysanız kablolu kulaklıklar daha ideal bir tercih olabilir. Çünkü kablolu kulaklıklarda gecikme süresi neredeyse sıfırdır. Bunun nedeni, ses sinyallerinin analog olarak kablo üzerinden iletilmesidir. Ama yeni nesil kablosuz kulaklıklar da 50 milisaniyenin altında gecikme süresi sunabiliyorlar. Bu da gecikmenin fark edilmemesi anlamına geliyor. Yani satın almadan önce gecikme sürelerine dikkat etmekte fayda var. Öte yandan kablolu kulaklıklar kablosuzlara göre daha iyi fiyat avantajına ve daha çok modele sahiptir. Kablosuz kulaklığın ise hareket özgürlüğü, spor için en ideal cihaz olması ve dokunmatik kontrol özellikleri elbette tartışılmaz.

Sesten öte donanımlar

SOUNDCORE LIFE P3I TWS

Bu cihaz, ‘Gürültü İzolasyonlu Yapay Zeka Algoritması’ sayesinde, çevredeki gürültüleri otomatik olarak filtreliyor ve sadece sesinizi algılayıp karşı tarafa aktarıyor. Bu sayede, kalabalık veya gürültülü ortamlarda bile net görüşmeler yapabiliyorsunuz. Cihaz, tek bir şarjla 9 saat kullanım süresine sahip.

Haberin Devamı

Sesten öte donanımlar

SENNHEISER ACCENTUM PLUS

Bu wireless kablosuz kulak üstü kulaklık da 10 dakikada 5 saatlik oynatma süresi sağlayan hızlı şarj özelliğine sahip. Aktif Gürültü Engelleme teknolojisiyle donatılan cihaz, kulaktan çıkarıldığı an sesi durduruyor. 5-Bant ekolayzır ve akıllı kontrol uygulamasıyla sesi dilediğiniz gibi kişiselleştirmeye olanak tanıyan cihazın sesli asistan özelliği de var.

Sesten öte donanımlar

GALAXY BUDS

Samsung, Buds serisi kulaklıklara yapay zeka destekli güncelleme getirdi. Burada en dikkat çeken kısım ise sesli çevirmen özelliği. Siz, çevrilenleri kulaklıklarınızdan dinlerken karşınızdaki kişi bunları telefonunuzun hoparlöründen duyuyor. Kulaklığın cihazdan cihaza otomatik geçiş özelliği de bulunuyor.

Sesten öte donanımlar

JBL TUNE 720BT NC

Tek şarj ile 70 saate kadar kablosuz kullanım imkanı sunabilen bu kulaklıkla aynı anda iki cihaza bağlanabiliyor ve aralarında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Örneğin bilgisayarınızda çalışırken telefonunuza gelen bir aramayı cevaplayabiliyorsunuz. Cihazın sesli asistan ve Uyumlanabilir Gürültü Engelleme (ANC) özelliği de bulunuyor.

Haberin Devamı

Sesten öte donanımlar

AIRPODS3:

Kafa hareketlerinizi takip ederek sanki sesler sizden her yönden geliyormuş gibi 3D ses deneyimi sunan bu kulaklıkla bir parça çalmak, arama yapmak veya yol tarifi almak için ‘Hey Siri’ diye seslenmeniz yeterli. Bluetooth 5.0 wireless bağlantı teknolojisiyle gelen cihazın ten algılama sensörü de bulunuyor.

Sesten öte donanımlar

FREECLIP

Huawei’nin küpeye benzeyen bu kulaklığı çevredeki sesleri algılamak ve bunları otomatik olarak filtrelemek için yapay zekayı kullanan bir gürültü engelleme özelliğine sahip. Huawei ekosistemindeki akıllı cihazları yönetmek için kullanılan AI Life uygulaması ile de kontrol edilebilen kulaklık, sesli komutla da çalışabiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder