Murat Gülderen Siz hayal edin yapay zeka çizsin
HABERİ PAYLAŞ

Siz hayal edin yapay zeka çizsin

Aklınızdaki tüm tasarımları ya da sanat eseri olabilecek tabloları sadece birkaç saniyede çizen yapay zeka programları çıktı. Devrim niteliğindeki bu gelişme, oyun, çizgi film, animasyon, grafik, moda ve otomotiv dünyasında taşları yerinden oynatmaya hazırlanıyor. Sizin hayal gücünüz, yapay zekanın eşsiz yeteneği sayesinde oturduğunuz yerden güzel paralar kazanabilirsiniz.

YENİ BİR ÇAĞ BAŞLADI

Daha çok endüstri, lojistik, gıda, finans ve sağlık gibi alanlarda gördüğümüz yapay zeka teknolojisi, son dönemlerde güzel sanatlara olan yeteneğiyle de karşımıza çıkmaya başladı. Daha önce çalınmamış besteleri, yazılmamış şiirleri, gün görmemiş senaryoları ve eşsiz tablolarıyla bu sınavı da geçen yapay zeka, işi biraz daha ileri götürerek artık ‘siz hayal edin, ben de çizeyim’ dönemine girdi. Kısaca tasarım, animasyon, oyun, çizgi film ve endüstri dünyasında yeni bir çağ açıldı.

Haberin Devamı

DEV MARKALARLA ÇALIŞABİLİRSİNİZ

Bu çağ ile birlikte, yeni nesil sanatçıların da artık hızla artacağı bir döneme girildi. Çünkü artık aklından geçen çizimleri bir türlü resme dökemediği için tasarımcılık yapmaktan vazgeçen kimse olmayacak. Ayrıca hayal gücüne güvenen herkes, bu tür alanlarda da şansını deneyebilecek. Belki hayalinizdeki dev moda, mobilya, otomotiv, 3D tasarım-animasyon ve donanım teknolojileri gibi markalarla oturduğunuz yerden çalışma fırsatı bulabilecek, çok iyi paralar kazanabileceksiniz. İşte o sihirli platformlar...

DALL-E 2: Bu isim, efsane sürrealist ressam Salvador Dali’den esinlenerek konulmuş. Dall-E 2, öyle bir program ki, söylediğiniz herhangi bir şeyden onlarca alternatifi olan resim, gerçekçi fotoğraflar ya da sanat eserleri üretebiliyor. Bunu da yüksek çözünürlükte sunuyor. Örneğin ‘1970’li yılların İstanbul’unda sahilde spor bir arabayla gezintiye çıkmış bir oyuncak ayı’ resmine ihtiyacınız var. Bunu yapay zekaya söylediğinizde onu çizmesi sadece birkaç saniyesini alıyor. Bu programın diğer ilginç bir özelliği de mevcut resimler üzerinde düzenlemeler yapabiliyor olması. Yani herhangi bir görsele istediğiniz nesneleri ekleyebildiğiniz gibi gölgelemeler, yansımalar ve ışık oyunları da yaptırabiliyorsunuz.

Haberin Devamı

NIGHCAFE: Bu program da aklınızdan geçen şeyleri yazıya döktüğünüzde sanat eseri tablolar oluşturmanıza imkan tanıyor. Tek yapmanız gereken metin kutusuna nasıl bir resim oluşturmak istediğinizi kısaca yazmanız. Ardından da 3 farklı atmosfer stilinden birini seçerek CREATE tuşuna basmanız gerekiyor. Kübist, yağlı boya, mat, sürrealizm gibi çeşitli sanatsal stilleri kullanmaya imkan tanıyan programın en güzel özelliği farklı sanatsal tarzları da harmanlayabiliyor olması. Yaptığınız resmi daha sonra satılık bir NFT olarak yayınlayabilirsiniz.

ARTBREEDER: Artbreeder ile de yine hayalinizdeki manzaraları, anime figürlerini, portreleri ve diğer çeşitli sanat eserlerini tek bir çatı altında toplayarak geliştirebilirsiniz. Burada aynı zamanda fotoğrafları animasyonlu figürlere de dönüştürebiliyorsunuz. Programda görüntü kalitesini iyileştirebilme, görüntünün farklı varyasyonlarını ortaya çıkartabilme ve bunları JPG ve PNG biçimlerinde sokabilme özellikleri de bulunuyor. Elde ettiğiniz görselleri oyununuza uyarlayabileceğiniz gibi müşterinize yapacağınız sunumu daha etkili hale getirmek için de kullanabilirsiniz.

Haberin Devamı

BECASSO: Bu kişiselleştirilmiş platform da Picasso ve Van Gogh gibi efsane ressamların stillerinden izler taşıyan eserler yapmanıza yardımcı oluyor. BeCasso ile seçtiğiniz fotoğrafınızı kolayca dijital şaheserlere dönüştürebiliyorsunuz. Örneğin, en sevdiğiniz tatil anılarınızı güzel bir yağlı boya tabloya, kurşun kalem çalışmasına veya sulu boya esere çevirebilirsiniz. Uygulamanın diğer bir güzel özelliği de düşük çözünürlüklü fotoğrafları da kusursuzca normal bir boyutta büyütebilmesi.

DREAM BY WOMBO: Bu mobil uygulama ise yine makine öğreniminin en iyi örneklerinden birini oluşturuyor. Uygulamada pek çok hazır temadan birini seçerek, daha önce oluşturulmamış yani hayalinizdeki tabloyu yüksek çözünürlüklü tasarlayabilirsiniz. Yine yapmanız gereken arama çubuğuna aklınızdaki resmi bir cümle ile anlatmak. Türkçe desteği olmadığı için bunu İngilizce ifade etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise 10 saniye içerisinde fikrinize uygun birkaç alternatifli görseller önünüze geliyor. Bunları da istediğiniz platformda paylaşabildiğiniz gibi telefonunuzun arka planı olarak da kullanabiliyorsunuz.

HAFTANIN OLAYI

iPHONE’LAR VÜCUT ANALİZİ YAPACAK

Apple, sağlık alanında yeni bir teknolojinin patentini aldı. Bu teknoloji, iPhone ile senkronize olacak ve kişilerin yüz ve vücut analizini takip edecek. Örneğin, iPhone sahibinin kilo aldığı durumlarda bununla ilgili bilgilendirme yapacak ve uygun bir diyet listesi sunacak. Şimdilik Body ID olarak adlandırılan teknoloji, ek olarak kişinin yüzünün ve vücudunun görüntüsünü de karşılaştıracak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder