ABD, Suriye’yi bölmeyi kafaya koymuş

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Suriye yönetimi Doğu Guta'da muhaliflere karşı kimyasal silah kullanarak 70 kişinin ölümüne sebep oldu mu? Konu Suriye Devlet Başkanı Esad olunca her kötülüğü beklemek gerek.

Elbette böyle bir durumda uluslararası toplum sessiz kalamaz. Suriye’nin arkasındaki Rusya, “Kimyasal silah kullanıldığına ilişkin kanıt yok" dese de tanıklar ve görüntüler tersini söylüyor. Sonucu uluslararası kuruluşların incelemeleri ortaya çıkaracak. Bu noktada benim dikkatimi çeken Amerika’nın tutumu.

Suriye politikası altüst olan bir türlü terör örgütü PKK/YPG eliyle kontrol altına aldığı toprak parçasında istediği hakimiyeti kuramayan daha doğrusu Suriye’yi istediği gibi bölemeyen ABD, yeni bir oyun peşinde. Özellikle, Türkiye, İran ve Rusya’nın yeni kurduğu denklemi nasıl bozacağını düşünüyor.

İşte tam bu sırada Esad’ın “kimyasal silah kullandığı” iddiası üzerine ABD Başkanı Trump, "Suriye'de aralarında çocuklar ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi akılsız bir KİMYASAL saldırıda öldü. Katliam bölgesi Suriye Ordusu tarafından kuşatıldı ve dünya oraya erişemiyor. Putin, Rusya ve İran Hayvan Esad'ı destekledikleri için sorumludur” şeklinde twit attı. Terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği silahlarla sivil insanların ölümünde pay sahibi olan ABD ne zaman “kimyasal” sözü etse aklıma hep siyasetçisiyle, medyasıyla ABD’nin sahte gerekçe üreterek yüz binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan Irak’ı işgal planı geliyor.

Kurt-kuzu hikayesi

Elbette bir de şu kurt ile kuzunun hikayesi;

“Susamış olan bir kuzu, nehrin aşağı tarafından su içmektedir. Kuzuyu yemeyi kafasına koyan kurt ise, nehrin yukarı kısmında su içiyormuş.

Kurt kuzuya seslenmiş: Kuzu kardeş, suyumu bulandırıyorsun!

Kuzu masum masum: Kurt kardeş, ben senin suyunu bulandırmıyorum. Hem ben suyun alt tarafında, sen ise yukarı tarafındasın.

Ben senin suyunu nasıl bulandırabilirim? Benim bulandırdığım su aşağı doğru akıp gidiyor. Sana doğru gitmesi mümkün değil!

Kurt hiç istifini bozmadan: Kuzu kardeş şimdi hatırladım. Sen benim suyumu geçen sene bulandırmıştın.

Kuzu başına geleceği anlamış bir halde; kurt kardeş kurt kardeş, sen beni yemeyi kafana koymuşsun bahane arıyorsun…”

Gayrimeşru amacı için

Elbette Esad kuzu gibi masum değil ama ABD’nin tutumu kurda benziyor. Suriye’yi bölmeye kafaya koymuş, tüm dünyayı gayrimeşru amacı için meşru bir bahanenin etrafında toplamaya çalışıyor. “Kimyasal silahı” bahane ediyor. ABD’nin Suriye’de terör örgütü PKK/PYG’ye verdiği roket, tüfek, bombalar insan öldürmüyor mu?

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder