'Kürt açılımı' burada biter

24 Aralık 2010, Cuma 05:00
AA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ‘iki dilli yaşam’ için “Bu, gerçek demokrasiye suikast girişimidir” diye açıklama yaptı. Sanki iktidarda AK Parti yok, sanki bu sürecin mimarı hükümet değil!.. Sezar’ın hakkı Sezar’a ama: Bugüne kadar Kürt sorunuyla en yakından ilgilenen, AK Parti iktidarı oldu! ‘Kürt sorununu askeri değil, demokratik yollarla çözelim’ diye çok çırpındılar. Ama çözüme ulaşamadılar. Ulaşamazlar... Çünkü AK Parti’nin demokrasi anlayışında çok ciddi eksiklikler var.

[[HAFTAYA]]

Demokrasi, Dolmabahçe’de, sanatçısından rektörüne, gazetecisinden sporcusuna herkesi karşına oturtup ‘patlamaya hazır bomba gibi’ yüksek sesle hitap değildir. Dolmabahçe’nin kapısında demokratik protesto haklarını kullanan öğrencilere copla, biber gazıyla saldırıp sonra da çocukları ‘terörist’ ilan etmekle demokrat olunmaz. Demokrasi fukarası bu kafa, Kürt sorununun çözümünde de maalesef ortaya çıktı. Her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Kendi belirlediğin zamanda ve kendi belirlediğin oranda yapacağın açılım gerçek anlamda, demokratik bir açılım olamaz. Olursa da o işte meşhur Habur rezaleti yaşanır! Habur rezaleti sözde açılımın öldüğü andır. Sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Güzel şeyler olacak” diye ortalığı toplamaya çalıştı ama nafile... Başlangıçta adı ‘Kürt açılımı’ olan girişim Habur rezaletinden sonra adını bile kaybetti, “Milli Birlik İçin Demokratik Açılım” oldu! Ortalık toz duman içinde kalınca İmralı’da hapis yatan terörist başına gün doğdu. İpler onun eline geçti. ‘Ben durumu toparlarım’ diye attı kendini ortaya. Bu mu şimdi demokrasi? Rezalette son perde ‘iki dilli yaşam’ ile sahneye kondu. İşin zıvanadan çıktığının belgesidir bu. Ve AK Parti’nin ağır toplarından, Başbakan Erdoğan’ın has adamlarından Ömer Çelik ipleri koparıp attı; “Özerklik tartışmalarını, resmi dilin iki dilli olması tartışmalarını ben, Türkiye’deki gerçek demokratikleşme sürecine suikast teşebbüsü olarak görüyorum.” Bu, şu demektir: ‘Kürt Açılımı’ doğamadan ölmüştür. Bir rüya başlamadan bitmiştir. Yıllarca terörün çözümünü askere bırakan siyasetçiler kendi çözümlerinin ülkeyi ne hale getirdiğini görünce şimdi alelacele güvenlik zirvesi topluyorlar. Eski tas eski hamam... AK Parti önemli bir fırsatı, demokrasi fukarası olduğu için kaçırdı.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.