Şu müşavir kadar olamadın İbrahim Bey

30 Haziran 2017, Cuma 05:00
AA
Bilmiyorum İbrahim Selvi adını hiç duydunuz mu? Ya da hatırlayan var mı?

2001-2009 yılları arasında Emniyet Personel Daire Başkanlığı görevini yürüttü.

2006 yılında Emniyet Genel Müdür vekili Necati Altıntaş ile birlikte “Emniyet’teki F Tipi örgütlenmenin etkin elemanları” başlıklı dört sayfalık rapor hazırladı.

Bu belgede 57 polis şefinin adı vardı. 57 kişilik liste FETÖ’cü polislerin “yıldızlar!” listesi gibiydi. Kimler yoktu aralarında, Ramazan Akyürek, Recep Güven, Ali Fuat Yılmazer, Muammer Bucak, Ahmet Pek, Önder Aytaç gibi isimler.

57 kişilik listenin 45’i bugün FETÖ’den tutuklu ya da firari. İbrahim Selvi “devlete” yaptığı bu hizmetin karşılığını aldı elbette.

2007’de Ergenekon operasyonları başlayınca 2008’de ismi Ergenekon iddianamesine dahil edildi. 2009’da FETÖ’cüler tarafından görevinden alınarak kızağa çekildi. Daha sonra Polis Başmüfettişi olarak çalıştı.

17/25 Aralık 2013 operasyonlarının arkasındaki polislerin isimleri, İbrahim Selvi’nin 2006 yılında hazırladığı “Emniyet’te F Tipi Yapılanma” listesinin tekrarı gibiydi. O polislerin bir çoğu tutuklandı. Necati Altıntaş ve İbrahim Selvi haklı çıkmıştı.

Ödüllendirilmeyi beklerken 2015 Mayıs ayında çıkan kanun ile yaş haddi dolmadan emekli edildi.

O şimdi FETÖ’den tutuklu

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ise FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.

Herkesin FETÖ’cü polislerden korktuğu o en zor zamanda Emniyet’teki FETÖ’cülerin listesini savcıya ulaştıran İbrahim Selvi tutuklanmasına rağmen 675 Sayılı KHK ihraç listesi 2’de ismi yer almadı ve rütbesi geri alınmadı ama nedense hala tutuklu. “Devlete hizmetin” bedelini şimdi hapishanede tutuklu olarak ödüyor. Tahliye edileceği günü bekliyor.

Günlerdir 15 Temmuz darbesinin planlayıcı FETÖ’nün mahrem imamı Adil Öksüz’ün serbest bırakılmasında ve kaçması ile ilgili iddianemeyi okuyorum. Bir yandan Emniyet’teki FETÖ’cüleri 10 yıl önce ihbar eden İbrahim Selvi var diğer yandan, Adil Öksüz’ün serbest kalmasında ve kaçmasında rol oynayan ve 17/25 Aralık sonrası FETÖ liderinin talimatıyla Bank Asya'ya 22 bin TL yatıran Başbakanlık müşaviri Ali İhsan Sarıkoca. Selvi tutuklu ama Sarıkoca serbest ve hâlâ Başbakanlık kadrosunda.

Ne nedir bilmiyorum. Şu müşavir kadar olamadınız İbrahim bey…
Sıradaki haber yükleniyor...