Bazı ilaçlar değerleri yükseltiyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Prolaktin hormonu pek çok neden yüzünden yükselebiliyor. Açlık, tokluk, kullanılan psikiyatrik ilaçlar bile bu hormon düzeyini artırmaya yetiyor. Eğer beyinde tümoral bir yapı yoksa bu durum ilaçlarla tedavi edilebiliyor.

Rahim ağzı kanseri olur muyum?

25 yaşında kızım ve bekarım. Bekar kızların rahim ağzı kanserine yakalanma riski var mı? Varsa bunu tetikleyen unsurlar nelerdir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bakire bir kadının rahim ağzı kanserine yakalanma riski yoktur. HPV denilen ve özellikle rahim ağzı kanseri yapan tipler sadece cinsel ilişki yoluyla bulaşmakta ve sonrasında kansere yol açmaktadır.

Çocuğum olmuyor

25 yaşındayım. Eşim 30 yaşında. Çocuk istiyorum ancak 2 yıldır olmuyor. Hastalığım hiperprolakteni. Depresyona girdim. Tedavi görüyorum. Hocam sizce çocuğum olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, hiperprolaktinemi tek başına kısırlık sebebi değildir. Öncelikle prolaktin hormonunuzu yükselten sebep tespit edilmeli. Eğer beyinde tümoral bir yapı yoksa o zaman bu durum ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Depresyon için aldığınız ilaçlar bile prolaktin hormon düzeyinizi artırabildiğinden size önerim üreme tıbbı konusunda deneyimli bir hekime başvurarak gebe kalamamanızın gerçek nedeninin araştırılmasını sağlamanız.

Anne olmak istiyorum

22 yaşındayım, 2 yıllık evliyim. Sağ yumurtalıkta 5 santime ulaşan kistlerim varmış. Çocuk istiyorum ama olmuyor. Doktora gittim ama hiçbir şey değişmedi. Ne olur bana yardım edin.

CEVAP

Sevgili okuyucum, önce yumurtalıklarınızdaki kistlerin ne olduğundan emin olmalıyız. Eğer basit kist olduğu söylenmişse endişelenecek bir şey yok, doğum kontrol ilaçlarıyla küçültme denenebilir. Eğer çikolata kisti dediğimiz yapılarsa, bunların ilerleme ihtimali bulunduğundan o zaman çocuk için hızlıca üreme tıbbı konusunda uzmanlaşmış bir doktora başvurmanızı öneririm.

Rahim büyümüş

48 yaşındayım ve menopoza girdiğimi düşünürek doktora gittim. Kontroller sonucunda rahmin büyüdüğü söylendi. Doktor ameliyat olabileceğimi söyledi. Rahim büyümesi ne demektir, neden olur? Kötü bir şey çıkar mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, belki sizdeki myom gibi rahmin kötü huylu olmayan bir uru olabilir. Ama bu eğer menopoza girdiyseniz zaten myom varsa bile menopozda küçülmesi beklenir. Rahim durup dururken büyümez mutlaka bunu açıklayacak bir neden size söylenmiş olmalı. Sizde kötü bir durum olup olmadığını ancak muayene ile anlaşılır. Dilerseniz ikinci bir görüş alabilirsiniz.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder