Ameliyatsız 'iyi'leşmek mümkün

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güzelleşmek denilince aklınıza hemen bandajlı burunlar, ekilmiş saçlar ya da kilo verme ameliyatları gelmesin. Yani şayet zorunlu değilse ameliyatı unutun! 

2020 invaziv (ameliyat olmayan) tedavilerin yılı olarak tarihe geçmeye başladı. Artık ameliyat olmadan daha konforlu, hızlı ve daha ulaşılabilir çözümler sizi bekliyor.

İlerleyen teknoloji tıp alanında da sayısız seçenek sunuyor. Bu bizim için daha çok hasta için konforlu çözüm üretmemiz anlamına da geliyor. Kısacası bilim bu konuda artık çok iddialı. Ameliyatlar yerine küçük uygulamalar ile hastalarımızın pek çok sorununu giderebiliyoruz. Hem de kısa sürelerde etkin ve fark yaratan çözümler sunuyoruz.

Yurt dışında pek çok saygın uluslararası kongreye katılıyorum. Bu sayede meslektaşlarım ile birlikte her yıl estetik cerrahi ve güzellik konusunda dünyanın nabzını tutuyoruz. Tıp müthiş bir hızla ilerliyor. Amerika’da 1990’lı yıllardan bu yana yılda ortalama 10 milyona yakın cerrahi uygulama yapılırken bu sayı şu an bayağı düşmüş durumda. Ülkemizde ve aynı şekilde Avrupa da durumlar hemen hemen aynı. Her yıl yüzde 30 oranında cerrahi olmayan uygulama artışı söz konusu, ki bu müthiş bir durum.

 

Küçük dokunuşlar yeterli

Cerrahların tanıklık ettiği bu gelişmeler çok sayıda olumlu değişikliği beraberinde getirdi. Eskiden dolgu ve kolajen uygulamaları dışındaki her şey ameliyat gerektiriyordu. Şimdi ise özellikle 2010’lu yıllardan başlayarak cerrahi olmayan uygulamalardaki çeşitlilik dikkat çekiyor.

Önceleri sadece yüz bölgesindeki bu uygulamalar artık vücudun diğer kısımlarını da kapsıyor.

 

Dengeli güzellik en iyisi

Cerrahi olmayan uygulamalarda firmaların ürettiği cihazların çeşitliliği ve kapsamının da belirleyiciliği ön planda. Gelişen teknoloji sayesinde bu cihazlar biz estetik cerrahlara ameliyatsız uygulamalar için fırsat sunuyor. Bu hem hastanın hem de bizlerin hoşuna giden bir durum. Daha az acı çekme, daha hızlı iyileşme ve elbette ekonomik anlamdaki kolaylık herkes tarafından tercih edilme özgürlüğünü de sağlıyor.

Eskiden insanlar “Yaşımdan daha genç görünmek istiyorum” derdi. Şimdi ise “Daha enerjik ve sağlıklı görünmek istiyorum” diyerek ve bu tip uygulamaları tercih ediyorlar. Yani teknolojinin yanında felsefi olarak da değişim söz konusu. Biz estetik cerrahlar da bu konuda hastaya fikirler sunuyoruz. Örneğin ben gerekli görmediğim bir uygulamayı salt hasta istiyor diye yapmıyorum. Doğallığa en uygun, sağlıklı çözümler herkes için daha tercih edilebilir. Ancak yukarıda söz ettiğim konular cerrahi müdahalelerin zorunlu olmadığı anlamına gelmemeli.

Sağlıklı ve güzel günler…

Yazarlarımızdan

06 Haziran 2020, Cumartesi 07:00
06 Haziran 2020, Cumartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder