Annelik estetiği kimler için?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçen hafta annelik estetiğini (mommy makeover) genel olarak ele almıştık. Bu yazıda ise annelik estetiğini biraz daha detaylı inceleyeceğiz.

Evet, doğum ve hamilelik sonrası maalesef vücut eski şekline dönmeyebiliyor. Ancak bu konuda işinin ehli bir plastik cerrah kişiye en uygun prosedürleri uygulayarak hastaya yardımcı olabilir. 

Annelik estetiği kavramı ilk çıktığında meme estetiği ve karın germe operasyonunun birlikte yapılmasını anlamına geliyordu. Geçen zamanla biz plastik cerrahlar, bu iki operasyon dışında da ihtiyaçlar olduğunu gördük. Bu nedenle annelik estetiğinin sınırlarını biraz daha genişlettik. 

İhtiyaçlar ve hedef

Öncelikle bu tip operasyonlar kişinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen hedefe ulaşmak için yapılır. İhtiyaç ve hedefler iyi kombine edilmelidir. Sadece birine benzemek bir hedef değilken, bir soruna çözüm bulmak iyi bir hedeftir. Bu yüzden acele etmeden süreci planlayarak sonuca varmak öncelikle vurgulanması gereken bir konu. 

Mesela emzirme süreci bitmeden herhangi bir operasyon yapmayı önermiyoruz. Bu yüzden emzirme bittikten 6 ay sonrası bu tip operasyonları planlamak için en ideal zamandır. Anne emzirme sürecinde fazla yemek yediği için kilosunun stabil olduğu hali göremeyebiliriz. Yine metabolizmanın emzirme sürecindeki değişiklikleri tamamlanmaması da diğer önemli faktör. Bu yüzden vücudun süreci her açıdan tamamlayıp nihai şekline kavuşmuş olması önemlidir. 

Annelik estetiğini sadece hamilelik geçirmiş ya da doğum yapmış hastalar için uygulamıyoruz. Pek çok kadın zamanla kilo kaybı, yaş alma gibi durumlarla vücutlarında hamilelik sonrası yaşanan benzer değişikliklere sahip olur. Bu gibi durumlarda da annelik estetiği için yapılan uygulamalar sağlıklı olmak açısından önem taşır.

Vücut heykeltraşlığı

Annelik estetiğini bir çeşit vücut heykeltraşlığı gibi düşünebiliriz. Hamilelik ve doğum sonrasında oluşan genellikle göğüs sarkması, karın çatlakları, karın duvarının dışarı çıkması ve ekstra yağ birikimlerini çözmeyi içerir. Oluşan bu değişikliklerin pek çoğu ne yazık ki kalıcıdır. Annenin fiziksel olarak formda olmasına, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzını sürdürmesine rağmen devam eder. Bu kapsamda yaptığımız cerrahi müdahaleler olan; meme büyüme, göğüs dikleştirme, kalça büyütme, liposuction, karın germe ve vajinal gençleştirme ile sorunları çözeriz. Bu operasyonları çoğunlukla kombine olarak yapıyoruz. Yani meme dikleştirme ile karın germe ya da kalça büyütme ile liposuction aynı anda yapılabilir. Elbette bu operasyonların hepsi her hasta için gerekli olmayabilir. 

İhtiyaçlara göre planlama

Annelik estetiği her zaman meme büyütme ya da karın germe ameliyatı içermek zorunda değildir. Kişinin ihtiyacı neyse onu yapmak üzerine kurulu bir anlayıştır. Bu nedenle bu tip operasyonlara karar vermeden önce bu konuda deneyimli bir plastik cerrah ile konuşmak özel önem taşır. Size ihtiyacınız olan, doğal ve sağlıklı sonuçlar konusunda bilgi veren bir cerrah çok kıymetlidir. Çünkü günümüz internet dünyasında, estetik plastik cerrahi prosedürlerini saç kestirmek gibi kolay ve basit bir işlem olarak sunan bir anlayış var. Bu yaklaşım yüzünden cerrahi operasyonların önemi ve kalıcılıkları konusunda oluşan farklı algılar tehlikeli olabiliyor. 

Erken yaşlarda planlamak avantajlı

Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği'nin istatistikleri, tüm meme büyütme işlemlerinin yaklaşık % 47'sinin, genital estetik işlemlerinin % 55'inin ve karın germe ameliyatlarının %20'sinin 30-35 yaş grubu tarafından yapıldığını gösteriyor. Yani annelik estetiği kapsamındaki operasyonları ihtiyaç duyulan en erken yaşlarda yapmak başta iyileşme süreci olmak üzere her açıdan daha sağlıklı ve konforludur. Bu tip sorunların çözümü için uzun yıllar beklemek yerine vücut iyileşme sürecinin daha hızlı olduğu gençliği tercih etmek anlamlı olacaktır.

Annelik estetiği sonuç olarak duygusal bir süreçtir. Sadece bedenin ihtiyaçlarını değil ruhsal ihtiyaçlarını da öncelikli olarak gözetmek lazım. 

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder