Opr. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu Estetik yaptıranlar dikkat! Ameliyat sonrası nasıl beslenmeli?
HABERİ PAYLAŞ

Estetik yaptıranlar dikkat! Ameliyat sonrası nasıl beslenmeli?

Estetik operasyonların başarısı ne kadar cerrahın mesleki donanımına ve el becerisine bağlıysa, sonrası iyileşme süreci de kişinin kendisine bağlı diyebiliriz.


Dinlenmeniz, beslenmeniz çok önemli. Kendinize ne kadar özen gösterirseniz sonuçlarınızın keyfini çıkarmak da bir o kadar hızlı olur.

Malum bayram yaklaşıyor ve bayramlar anne yemeklerinin masalarımızı donattığı özel zamanlar

Bizler için tehlike çanları!

Birçok kişi estetik planlamasını bayramlara denk getiriyor biliyorum. Bunun için bayram menüleriyle iyileşme sürecini geçirme ihtimalleri oldukça yüksek. Bu yazımda buna değinmek istedim. Çünkü inanın hiç de şakaya gelmeyecek bir konu estetik operasyon sonrası beslenme konusu!
Peki doğrusu nedir, estetik operasyonlar sonrası iyileşme sürecindeki beslenmemiz nasıl olmalı?
Cerrahi işlemlerden sonra vücudunuzun ihtiyacı olan beslenme desteği ve ihtiyacı normalden biraz farklıdır. Çünkü bedeniniz bir cerrahi işlem geçirmekte ve metabolizmamız bu duruma adapte olmaya çalışıyordur.

Ameliyat sonrası vücudumuzda neler oluyor ona bakalım…

Her ameliyat bedenimiz için bir stres kaynağıdır ve vücudumuz bu strese karşı bazı hormonlarımızı kullanarak cevap verir, örnek kortizon ve sitokinler; bu hormonlar ve sitokinler, glikoz, yağ ve protein metabolizmamızı etkileyerek, normal düzenimizden farklı davranır.

Belki metabolik detayları biraz akademik bir konu olmakla birlikte, sonuç olarak vücudunuz her zamankinden daha yoğun olarak, bedeninizdeki besini tüketmeye çalışır ve eğer yerine doğru besinleri koymazsak, bedenimizin iyileşmesi gecikebilir.

YETERSİZ BESLENME SONUCU NELER OLUR?

Çok yemek değil ama doğru beslenmek ameliyat sonrası için çok önemli, yetersiz beslenme hem ameliyat sonrasında iyileşme sorunları hem inflamatuar yanıtın ( bunu iyileşme süreciniz gibi düşünün) ameliyatınız sonrası uzamasına ve buna bağlı geç iyileşmeye sebep olabilir.

Yaralarınız geç iyileşir ve izlerinizin belirgin kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ödemlerinizin yatışması gecikebilir ve buna bağlı sonuçlarınızın etkinliği azalabilir.

Ameliyat öncesi beslenme nasıl olmalı?

Ameliyatınızın öncesinde ki gece hafif bir karbonhidrat tüketiminin ameliyat sonrası iyileşmenize katkı sunduğu bilimsel olarak gösterilmiş ve hatta bazı çalışmalarda ameliyat sonrası bulantıyı da azaltabileceğine dair yayınlar mevcut. Karbonhidrattan kastım basit şekerler ve işlenmiş şekerler içermeyen doğal karbonhidrat yoğunluklu bir öğün. Örnek; tam tahıllı gevrek mümkünse laktozsuz süt ile ya da az yoğurt ile.

Ameliyat sonrası ilk günler beslenme nasıl olmalı?

Özellikle ameliyatınızın sonrasında beslenme ilk gün için hastanede bizim reçete edeceğimiz diyetlerden oluşuyor.
Sıvı gıdalar tercih ediyoruz hem kalori ihtiyacınızı karşılamak için hem de sizi yormayan hafif gıdalar ilk gece sizi rahatlatacaktır.
Ertesi günden itibaren evde beslenmeye başlayabilirsiniz. Burada bazı kurallara uymanız hem ameliyat sonrası sürecinizde iyileşmenizde olumlu etki edecek hem de sizi dengeli besleyecektir.
Anestezi sonrası hastaların bağırsak hareketleri bazen yavaşlayabilir, onun için sindirilmesi zor ve aşırı katı gıdalar tüketmemeye özen gösterin.
Proteinden zengin gıdalar buradaki en önemli basamaklardan bir tanesi.
Et, tavuk, balık, vegansanız bitkisel proteinler içeren özellikle ızgara ya da haşlama yoluyla pişirilmiş yemeklerden yana kullanın tercihlerinizi.
Bu tarz beslenme, vücudunuzun ihtiyacı olan proteini almanızı sağlar.
İşlenmiş ve basit şeker içermeyen tahıllar ya da meyveleri yine haşlama ve ızgara yaparak tüketebilirsiniz.
Kızartma türevi yağlar ve margarin gibi yapılandırılmış yağlardansa, zeytin yağı ve buna benzer bitkisel yağlar vücudunuzun bu iyileşme sürecinde ihtiyacı olan yağ asitlerini almanıza yardımcı olacaktır.
Ben ameliyatlarım sonrası hastalarıma bu tavsiyeleri veriyorum beslenmelerine dikkat etmeleri için.
Bayramınızı kutlarken, beslenmenize ne kadar önem verirseniz o kadar hızlı ve sağlıklı iyileşeceğinizi hatırlatırım.
Sevgi dolu kucaklaşmalarla geçsin bayramınız… Haftaya görüşmek üzere…

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder