Opr. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu Göğüs dikleştirme ameliyatı nasıl yapılıyor?
HABERİ PAYLAŞ

Göğüs dikleştirme ameliyatı nasıl yapılıyor?

Öncelikle; göğüs dikleştirme ameliyatları, farklı nedenlerle oluşan sarkmaları giderip estetik bir görünüm elde etmek için yapılır. Doğum sonrasında emzirme bittikten sonra göğüslerdeki küçülme ve dokudaki sarkmalar şekil bozukluğuna neden olmaktadır.

Bazı hastalarda ise fazla miktarda kilo alıp verme de estetik olmayan sonuçlara neden olur. Yine dolgun göğüslerde yer çekimi yüzünden zamanla sarkma meydan gelebilir. Esnek bir cildiniz varsa bu sarkma ilerleyen zamanda daha artabilir. Tüm bu durumlar kişiyi rahatsız eder ve bazen psikolojisini de olumsuz etkileyebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatıyla, bölgenin yeniden formuna ve dikliğine kavuşması amaçlanır. Ve bu ameliyat ile varsa iki göğüs arasında yaşanan asimetri sorunları da giderilir.

Unutmayalım ki meme dikleştirme ameliyatı ile meme küçültülmez ya da büyütülmez. Yani korkmayın memenizin boyutundan memnunsanız ancak sarkma sizin için problem ise bu problemi gideriyoruz. Ancak eğer memenizin sarkma probleminin yanı sıra boyutunda da memnun değilseniz o zaman ihtiyacınıza göre meme büyütme + dikleştirme ya da meme küçültme + dikleştirme işlemi yapıyoruz. Yani sonuç tamamen sizin ihtiyacınıza göre belirleniyor.

Sarkık göğüsler mutsuzluk nedeni

Özellikle 40’lı yaşlardan sonra özellikle sık kilo alıp veren ya da çoklu doğum geçirmiş kadınlarda bu sorun çok sık yaşanır. Oluşan bu durum araştırmalarla belirlendiği üzere kişinin kendisini mutsuz hissetmesine neden olur. Bu tip ameliyatların sonucu kadının kendi özgüvenini artırdığı için hasta memnuniyeti en yüksek ameliyatlardandır.

Kimler uygundur?

-Yapısal olarak sarkık memesi olanlar,

- Büyük ve sarkık memesi olanlar,

- Doğumlar ve süt verme sonrasında içi boşalarak memesi sarkanlar,

- Aşırı kilo kaybı sonrasında memeleri sarkanlar,

- Yaşla beraber sarkma yaşayanlar.

Meme dikleştirme estetiğini kimler yaptırmalı?

Hamilelik, emzirme, kilo alıp verme ya da yapısal nedenlerle memelerinde sarkma yaşayanlar meme dikleştirme ameliyatı için uygun adaylardır.

Farklı büyüklüklere göre farklı uygulamalar yapmak mümkün. Örneğin hafif derecedeki, gevşek ve sarkık ise:

Göğüslerin büyüklüğü uygunsa, meme başının çevresinde olan halka şeklindeki fazlalık çıkartılır ve meme başı hafif şekilde yukarıya doğru kaldırılır. Meme başının çevresinde halka biçiminde iz kalır. Sarkma azsa, fazla büyük değilse, damla silikon protez kullanılır.

Orta ve ileri seviyede gevşek ve sarkık ise:

Orta seviyedeki sarkmalarda meme başında olan fazla deri halka biçiminde çıkarılır. Meme dokusu altından toparlanarak, kesilen yerler kapatılır. Meme başı etrafında iz kalır. İleri derecedeki sarkmalarda meme başından aynı uygulama yapılırken, meme alt tarafa doğru toparlanır.

Evet, her göğüs ameliyatında olduğu gibi tekrar belirtiyorum: Meme ameliyatları emzirmenize engel olmaz. Yani hayatınızın her döneminde meme estetiği ameliyatı olabilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder