Opr. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu Meme dikleştirme ama ne kadar?
HABERİ PAYLAŞ

Meme dikleştirme ama ne kadar?

Estetik plastik cerrahi her geçen gün insan bedeninde mucizeler yaratsa da yıllardır hiç değişmeyen meme estetiği popülerliğini hep koruyor.Estetik plastik cerrahi her geçen gün insan bedeninde mucizeler yaratsa da yıllardır hiç değişmeyen meme estetiği popülerliğini hep koruyor.

Bunun kadına atfedilen kültürel ve seksüel alt yapısıyla doğrudan ilgisi var elbette. 
Kadın memesi; Mitolojiden Anadolu Uygarlıklarına ve günümüze kadar bereket, bolluk, verimlilik, doğurganlık gibi dişi özelliklerin simgesi olarak görüldü. 

21. yüzyılda yeni popüler gereksinimlerimizle birlikte halen atalardan kalma bilinçaltı değerlerimizle harekete geçiyoruz ve Dünyada yılda binlerce meme operasyonu yaptırıyoruz.

Yüzlerce meme operasyonu yapmış bir cerrah olarak kadınların hayatındaki özgüven, mutluluk ve iyi halin nasıl ortaya çıktığını operasyonlarım sonrası gözlemledim. Bu da memenin tarihi ve kültürel değerinin yanında modern kadının sosyal ve psikolojik hayatı için de çok önemli rol oynadığını bize gösteriyor.
O zaman meme operasyonları ve özellikle meme dikleştirmeyle ilgili merak edilenleri konuşalım…

HANGİ DURUMLARDA MEME DİKLEŞTİRME YAPIYORUM?

DOĞUM SONRASI MEME DİKLEŞTİRME

Doğum sonrasında emzirme bittikten sonra memelerdeki küçülme ve meme dokusundaki boşalmalar ve sarkmalar, kadın memesinde şekil bozukluğuna neden oluyor. 

YOĞUN KİLO ALIP VERME SONRASI DİKLEŞTİRME

Bazı hastalarda fazla kilo alıp vermek meme dokusunu önce büyütür sonra boşaltır ve gevşeyen doku sarkarak memede estetik olmayan sonuçlara neden oluyor. 

YILLANMA SONRASI DİKLEŞTİRME

Yıllar içerisinde memelerde yer çekimi yüzünden zamanla sarkma ve boşalma meydan gelebilir. Esnek bir cildiniz varsa bu sarkma ilerleyen zamanda daha artabilir. 

GENETİK OLARAK ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİKLEŞTİRME

Bazı durumlarda ergenlik içinde meme aşırı büyüyüp sarkabilir, nadir bir durum olmakla birlikte ergen dönemde karşılaşılan bu durumda da sarkmış meme dokusunu dikleştirmek mümkün.

 MEME DİKLEŞTİRMEDE HEDEFİMİZ NEDİR?

Meme Dikleştirme ameliyatıyla, memenin yeniden formuna ve dikliğine kavuşması amaçlanır. Ve bu ameliyat ile varsa iki meme arasında yaşanan asimetri sorunları da giderilir.
Unutmayalım ki meme dikleştirme ameliyatında amacımız memeyi aşırı küçültmek yada büyütmek değildir.

MEME BOYUTU DİKLEŞTİRME İÇİN ÖNEMLİ

Memenizin boyutundan memnunsanız ancak sarkma sizin için problem ise meme dikleştirme ile  özellikle sarkma problemini gideriyoruz.  Ancak eğer memenizin sarkma probleminin yanı sıra boyutundan da memnun değilseniz o zaman ihtiyacınıza göre küçük ve sarkmış memeler için meme büyütme + dikleştirme ya da büyük ve sarkmış memeler içinse meme küçültme + dikleştirme işlemi yapıyoruz.
Yani sonuç tamamen sizin ihtiyacınıza göre belirleniyor.

SANAL BİR HASTAM ÜZERİNDEN NELER YAPABİLİRİZ BAKALIM…

Şimdi bir hasta hayal edelim, bu hepimizin ortak problemlerinden birkaçına sahip olsun.Hayali hastamız 40’lı yaşlarının sonunda çoklu doğum geçirmiş bir kadın olsun. Geçmişinde kendisi doğuştan vücudu ile uyumlu, dolgun formda göğüslere sahip olduğunu belirtsin  ancak doğumlar sonrasında hem emzirme hem kilo alıp verme sonucu yoğun bir sarkma problemi yaşadığını anlatsın.
Ayrıca meme başlarında zamanla oluşan ‘’areola’’ yani kahverengi bölgenin büyümesi gerçekleşmiş. Kısacası sanal hastamız memesinde ciddi bir deformasyon problemi ile karşı karşıya.Muayene esnasında bu durumdan çok mutsuz olduğunu belirtti. Özel ve sosyal hayatında özgüven eksikliği yaşadığını belirtti ve artık daha diri ve hacimsel olarak da aynı( yani memesinin büyümesini ya da aşırı küçülmesini istemiyor) ama daha formda göğüsler istediğini söyledi. 

Bu hayali hasta üzerinden şikayetler çok tanıdık geliyor değil mi, çünkü bir kadının yaşadığı süreçler oldukça benzer ve sonuçta çoğunlukla deforme ve sarkmış memeler oluyor.
Hadi gelin hastamızın şikayetlerini ve isteklerini dikkate alarak ona meme dikleştirme planlayalım ve ona memeleri konik, diri, atletik bir meme yapalım.

 MEME BAŞI YUKARIYA TAŞINIYOR ASKILANIYOR

Meme dikleştirme operasyonu memeyi şekillendirerek daha diri bir noktaya taşırken, meme başını da sarkmış noktasından yukarıya taşıyarak, askılayarak istenilen bir meme sonucuna varıyoruz. Böylelikle hayal ettiği istediği, gençlik halinde sahip olduğu, sevdiği, arzu ettiği göğüslerinin eski dolgun formunu elde ediyoruz. 

 MUTLU HASTA MUTLU CERRAH MUTLU MEME

Sanal da planlamış olsak hastamızın yeni memesi artık dik konik, meme başı askılanmış meme dokusu eski diri formuna kavuşmuş.
Hastalarımda gördüğüm bu mutlu değişim ise beni her zaman çok mutlu eder.Çünkü bir insanın hayatına bu şekilde bir dokunuş yapmak dünyanın en güzel şeylerinden biri…

KİMLER MEME DİKLEŞTİRME İÇİN UYGUN ADAYLAR?

-Yapısal olarak sarkık memesi olanlar,- Büyük ve sarkık memesi olanlar; bu işleme küçültme de eklenir.- Doğumlar ve süt verme sonrasında içi boşalarak memesi sarkanlar; gerekirse büyütme de eklenir.- Aşırı kilo kaybı sonrasında memeleri sarkanlar,- Yaşla beraber sarkma yaşayanlar.

MEME DİKLEŞTİRME İŞLEMİNİ KİMLER YAPTIRMALI?

Hamilelik, emzirme, kilo alıp verme ya da yapısal nedenlerle memelerinde sarkma yaşayanlar meme dikleştirme ameliyatı için uygun adaylardır.

HAMİLELİK PLANLAYANLAR MEME DİKLEŞTİRME OLABİLİR Mİ?

Önemli sorulardan ve sıkça hastalarımdan gelen sorulardan bir tanesi hamilelik planlayan kadınlarda meme dikleştirme işlemi planlanabilir mi?

Ben bu konuda hastalarımı şöyle yönlendiriyorum.1. Hamileliğinizi ne zaman planlıyorsunuz, eğer 1-2 yıl içinde hamilelik planlanıyorsa meme dikleştirme işlemini bu hamileliğin sonrasında planlıyoruz.
Ama eğer hamilelik 5 yıl - 8 yıl -10 yıl sonra planlanıyorsa ( çoğunlukla ilk doğumlarını yapan kadınların planlaması bu şekilde oluyor) o zaman dikleştirme işlemini planlayabiliriz.

MEME DİKLEŞTİRME İŞLEMİ YAPTIRAN BİRİNİN HAMİLELİK SONRASI MEMESİ TEKRAR SARKAR MI?

Bu soru da çok sorulan sorulardan bir tanesi,Öncelikle meme dikleştirme işlemi geçiren kadınlar hamile kalabilir emzirebilir.Emzirme sonucunda memelerinde meydana gelen değişiklikler için baştan şöyle olur böyle olur demek zor ama; Emzirmenin, dikleştirme yaptığım bir memeyi deforme etmesi genellikle 3 şekilde olur; 1- meme çok az deforme olur ve biz hiçbir şey yapmayız. 2- meme hafifçe deforme olur, burada memeye küçük bir revizyon dikleştirme eklenebilir. 3- meme yoğun deforme olabilir (özellikle hamileliklerinde yoğun kilo alıp verenler, emzirme sonrası yoğun boşalan meme dokusu yatkınlığı olan hastalar), burada dikleştirme yenilenir belki silikon implant uygulanabilir. Hastalar yukarıda saydığım senaryolardan çoğunda 1 ve 2’ye uyar, yani hiçbir şey yapmayız ya da revizyon dikleştirme uygularız.

Ama hangi hastanın hangi süreçlerden geçip nihai olarak hangi gruba gireceğini öngörmek mümkün değil, bu kişisel bir süreç ve sonucunda hamilelik ve emzirme döneminin, yani yaklaşık 2.5-3 yıl sonraki durumun sonucunda değerlendirilebilecek bir durum. Benim en önemsediğim, zamanı gelince tekrar eski formunuza kavuşabileceğinizi bilmeniz önemli.

MEME DİKLEŞTİRME ESTETİĞİNDE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIYOR?

Meme bölgesinde yaşanan sarkıklık oranı ve memelerin büyüklüğü değerlendirilip, göğüs dikleştirme estetiğinde kullanılacak cerrahi girişim belirlenir. Bu genellikle sadece meme başı, meme başı ve altında yerleşen bir çizgi( lolipop), meme başı meme altı ve katlantıya yerleşen bir çizgi (ters T ya da ters J şeklinde).
Farklı meme boyutu ve farklı sarkma miktarlarına göre farklı uygulamalar yapmak mümkün. Örneğin: Hafif derecedeki, gevşek ve sarkık memelerde: Göğüslerin büyüklüğü uygunsa, sadece meme başından dikleştirmek yeterli olur.
Orta ve ileri seviyede gevşek ve sarkık memelerde: Hem meme dokusu hem cilt yeniden şekillendirilir.Meme başı daha yukarı bir noktaya taşınarak dikleştirilir,O zaman kesiler lolipop, ters t ya da ters j şeklinde olacaktır.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI HANGİ YAŞLARDA YAPILMALI?

Bu ameliyat çoğunlukla doğum yapmış, ya da kilo alıp verme sonucu gevşemiş ya da yıllanmaya bağlı meme dokusu sarkmış hastalara uygulanır. Yapısal olarak memeleri sarkık olan genç yaştaki hastalarda meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Halk arasında keçimemesi olarak da bilinen tübüler meme deformitesi olan hastalarda çok erken yaşlarda ameliyat yapılabilir. Bu rahatsızlık doğumsal bir durumdur ve meme büyümesinin başladığı 13-14 yaşlarda fark edilir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELIYATI SONRASINDA İZ KALIR MI?

Meme dikleştirme ameliyatı izsiz bir ameliyat değildir ama izler bizim doğal katlantılarımız içinde, özel geçiş alanlarında planlanır ve zamanla belirginliği azalarak fark edilmesi zorlaşır.Meme dikleştirme ameliyatı izli bir ameliyat olmasına rağmen sonuçları çok başarılıdır.Hastalar kazandıkları yeni meme şeklinin memnuniyeti ile bu belli belirsiz izler arasında tercihlerini karşılaştırdıklarında, meme dikleştirme ameliyatını iyi ki tercih ettik“ derler.

 MEME DİKLEŞTİRME AMELIYATI SONRASI NELER YAŞANIR?

Operasyonun akabinde sizi bir gece hastanede misafir ediyoruz. Küçük şişlikler ödemler oluşabiliyor. Sırt üstü ve hafif eğik yatıyorsunuz. Bazen gerek görürsem küçük drenler yerleştiriyorum ve bunları ertesi sabah sizi eve yolcularken çekiyorum. Ameliyatınız sonrasında size özel bir tip sütyen uyguluyorum bu sütyeni 3 hafta kullanıyorsunuz. Bir hafta sonra yapacağım kontrolde sadece bantlarınızı alıyorum. Ameliyatta attığım dikişler eriyebilen dikişler olduğu için bu işlemde dikiş alınması olmuyor. Sonrasında siz tabi ki dikkat ederek sosyal hayatınıza geri dönüyorsunuz. 2 ay boyunca hastanın ağır sporlardan uzak durmasını tavsiye ediyorum.

İŞLEM ETKİNLİĞİ NE KADAR SÜRER?

Bu işlemin etkinliğini yıllarca kullanabilirsiniz. Ama yıllanma devam ettikçe zaman içinde küçük gevşemeler olabilir. Ve yine hızlı ve yoğun kilo alıp vermeniz halinde maalesef ameliyat sonucu olumsuz etkilenebilir.

 KOMBİNE TEDAVİ

Bu ameliyatı tek başına yapabildiğim gibi vücut şekillendirmenin bir parçası olarak da yapabiliyorum. O zaman mesela karın germe ya da vaser liposuction estetiği ile planlayabiliyorum.
Evet, her meme ameliyatında olduğu gibi tekrar belirtiyorum: Meme ameliyatları emzirmenize engel olmaz. Yani hayatınızın her döneminde meme estetiği ameliyatı olabilirsiniz. 
Meme dikleştirmeye dair hastalarımın en çok sordukları soruları yanıtlamaya ve süreci sizler için netleştirmeye çalıştım. 


Haftaya görüşmek üzere…
Sağlıkla kalın.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder