Plastik cerrahi hakkındaki 10 ilginç gerçek

04 Haziran 2018, Pazartesi 15:00
AA

Plastik cerrahi, çok genel tanımla insan vücudunda doğuştan gelen ya da sonradan oluşan problemleri çözen estetik uygulamalara verilen isimdir. Estetik çözümler üreten plastik cerrahi restore eder, değiştirir ve iyileştirir.

 Plastik cerrahi; kozmetik olan ve olmayan ameliyatlar, rekonstrüktif cerrahi, estetik cerrahi, mikro-cerrahi gibi alanlardan oluşur.

 Çok eski zamanlardan günümüze ulaşan kayıtlar Antik çağlardan beri plastik cerrahinin uygulandığını bize gösteriyor. Ancak özellikle sosyal medya ve hızlı iletişim maalesef plastik cerrahi konusunda insanların kafasında hala birçok yanlış bilginin yer aldığını gösteriyor.

 İşte bu nedenle plastik cerrahi ile ilgili bilmeniz gereken on ilginç gerçek:

 

 1. Plastik cerrahide “plastik” kelimesi Yunanca ‘Plastikos’ kelimesinden türetilmiştir. Plastikos kelimesi, form verme anlamına gelir. Plastik kelimesinden kaynaklanan bu cerrahinin yapay olduğu inancı bir yanlış anlamadır. 

2. Plastik cerrahi tekniklerindeki yenilikler, 1. Dünya Savaşı sırasında başladı. Cerrahlar, savaşta çok sayıda yaralanan olduğu için hastaların doğal hallerine kavuşmaları için çaba gösterdiler. Bu da yeni cerrahi tekniklerin gelişmesine yol açarak çığır açtı.

 

3. Antik Roma'da, plastik cerrahi, yara izlerini gidermek için yapılıyordu. Roma'da sırttaki yaralar insanlar için utanç verici olarak görülüyordu. Savaş sırasında bir adamın sırtının dönmesi kabul edilebilir değildi, bu nedenle yara izleri eski plastik cerrahi teknikleriyle yok edilmeye çalışılıyordu.

 

4. İlk göğüs büyütme ameliyatı Almanya'da bir şarkıcıya yapıldı. Şarkıcı çok şanslıydı, çünkü sırtındaki büyükçe yağ kitlesi vardı ve bu kitle göğsüne nakledildi.

5. İlk burun estetiği ameliyatı M.Ö. 600 yılında Hindistan’da yapıldı. Vücudun farklı yerlerinden alınan deri burnun yeniden şekillendirilmesi için kullanıldı. Burunun hava alabilmesi için ahşap tüpler yerleştirildi.

6. İlk modern liposuction yani yağ alma tekniği, 1977 yılında Fransa'da Dr. Yves-Gerard Illouz tarafından geliştirildi. Bu ameliyat yağ fazlalığı olan bir kadına uygulandı. Hastanın sırtında herhangi bir yara izi olmadan yağ çıkarıldığı için ameliyat tarihe geçti. 

7. Sigorta poliçeleri kapsamında yapılan ilk plastik cerrahi ameliyatı ABD Başkanı Bill Clinton zamanında yapıldı. Kanun ayrıca, göğüsler arasında simetri elde etmek için göğüs büyütmeyi de kapsamıştır. Bu hem plastik cerrahların hem de hastalarının rahatlaması için güçlü bir hamle olarak tarihe geçti.

8. İngilizler ilk kez 17. yüzyılda burun estetiği için plastik cerrahi prosedürlerini kullanmaya başladılar. O zamandan beri, bütün Avrupa'da estetik ameliyatlar gerçekleştiriliyor.

9. Eski Mısır’da plastik cerrahi yaşayanlar üzerinde değil ölü bedenleri üzerinde değişiklikler için yapılırdı. Ölümden sonraki yaşamda birbirlerini tanıyabilmek için ölülerin burnuna küçük kemikler ve tohumlar eklenirdi.

10. Tüm dünyada en çok burun estetiği ve meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır. Plastik cerrahi faaliyetlerine katılanların % 90'nı kadınlardan oluşmaktadır 15. yüzyılda yaşamış İtalyan cerrahı Gaspare Tagliacozzi, günümüz plastik cerrahisinin babası olarak kabul edilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.