El konulan bir pasaportun hikayesi

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hacı Orman sinemacı. Değişik ödüller kazanmış gayretli, yaratıcı bir yönetmen. Ondan bir mektup aldım. Şaşırdım kaldım. Mektubu paylaşıyorum.

Oral Abi merhaba,

(...)

Belki biliyorsun, “Körleşme” adlı filmi çektim, bu filmin kurgusuyla uğraşıyordum. İyi bir gelişme oldu, Sofya Film Festivali’nin “work in progress” bölümünde yarışmak üzere davet edildik. Aynı festivalin proje geliştirme bölümüne de “Vatansız” (Stefan Zweig ve eşi Lotte’nin hikayesini anlatıyor) adlı ikinci uzun film dosyam seçildi. Gidebilseydim, uluslararası bir film festivalinde Türkiye sinemasını iki projeyle teslim edecektim.

Fakat gidemedim. Atatürk Havalimanı’nda pasaportuma el koyuldu. Beni havalimanı karakoluna götürdüler, bir buçuk saat tuttular, pasaportuma el koyup bıraktılar. Polis memurlarından şu kadarını öğrenebildim: Hakkımda yurtdışına çıkış yasağı yok, bir mahkeme kararı yok. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, ismimin yanına şerh koymuş, hudut karakollarına pasaportumun iptal edildiğini bildirmiş. Emniyet, mahkemelere ait olan bir yetkiyi nasıl kullanabiliyor?

Olağanüstü Hal’de polise yetki verilmiş. Olağanüstü Hal kalktığına göre bu yetkinin de geçersiz olması gerekmez mi? Adliyeye gideceksin, diyorlar. Gidiyorum, dosyanız bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünde, diyorlar. Adliye’de bir şeyler yapabilmek için ısrar ediyorum, “hakkında bir mahkeme kararı yok, muhatabın biz değiliz” diyorlar. Nüfus müdürlüğü, iptal kararının Emniyet’ten gelen bir yazıya dayandığını, Emniyet’in pasaport dairesine gitmemi söylüyor.

(...) En can sıkıcı şey pasaportun iptal edilmiş, sana bir tebliğde bulunulmuyor. Sofya’da, Stefan Zweig’in son 6 ayını anlatan uluslararası bir prodüksiyon ve proje ödülü için yarışacaktım, hem de dünyanın birçok ülkesinden endüstri temsilcileriyle birebir görüşmeler yapıp ortaklıklar için imkan bulacaktım. (...) Körleşme’ye de yapım desteği bulmaktan mahrum kaldım. (... ) Benim devam eden en yeni davam, 12 sene öncesine dayanıyor. Ben bu 12 sene içinde defalarca yurtdışına gittim. Hepsinde de festivallerin davetlisiydim. Almanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Bulgaristan’a defalarca gittim, festivallerde sunumlar yaptım.

Yine birçok festivalden davetler gelecek, zira ortada çekilmiş bir film var. (...) hayatını sinema yapmak üzere düzenlemiş ve 10 senedir bunun için çırpınan benim için verimli olabilecek bir dönem. Bir anda hareket edemez duruma sokuluyorum.

Pasaport Dairesi’ne de gideceğim. Bu iş aylara yayılacak ve önemli festivallerin tarihlerini kaçırmış olacağız.

Olup biten hakkında bilgilendirmeye devam ederim.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder