Oral Çalışlar İsrail silahıyla Vietnam sosyalizmi
HABERİ PAYLAŞ

İsrail silahıyla Vietnam sosyalizmi

İsrail en son Bahreyn’le ilişkileri normalleştirmeye karar vermişti. İslam ülkelerinin son dönemde birer ikişer İsrail’le ilişki kurması Türkiye’nin tepkilerine neden oluyor. İsrail’in elini rahatlatarak Filistin davasına zarar verdikleri algısı var. Onlar da bize haklı olarak “İsrail’le ilk ilişki kuran ülkelerin başında geliyorsunuz” diye cevap veriyorlar. “Bu gelişmeler İsrail’de nasıl yankılanıyor” merakıyla İsrail’in ünlü Haaretz gazetesini karıştırmaya başladım.

Birden gözüm yan manşete takıldı. Bir haber beni çekti. “İsrail silahları ve istihbarat teknolojisinin alıcısı acımasız Vietnam rejimi”nden söz eden haber… Habere göre, Vietnam, bu tür teknolojiyi en çok satın alan ülkelerin başında geliyor. Dinleme, takip etme, gözaltında işkence ile konuşturma gibi açılardan baskıcı bir rejimden söz ediliyor haberde.

Drone’lar dahil teknolojik imkanlar, bunun için devrede. Geçen on yıllar içinde iktidarı elinde tutan Vietnam Komünist Partisi muhaliflerini büyük ölçüde tasfiye etti. Ancak sivil toplum örgütleri, sosyal medya gibi alanlarda bir muhalefet kendini hissettiriyor. İşte bu nedenle (özellikle 2015’ten bu yana) istihbarat harekete geçmiş durumda. Haberin içinde muhalif aydınların başına gelen felaketler anlatılıyor.

Rejimin kendine tehdit gördüğü kişilere yaptıkları dile getirilirken, İsrail’in bu rejime silah ve istihbarat teknolojisi desteği vermesi eleştiriliyor. Vietnam rejimi binlerce insana işkence etmek veya binlerce insanı kaçırmak yerine belli başlı kişiler üzerine odaklanarak baskı kuruyor.

‘Daha fazla Vietnam’

1968 ayaklanmalarının dünya çapındaki ortak noktası Vietnam’da ABD işgaline karşı gelişen muhteşem direnişti. Ho Chi Minh’in liderlik ettiği kurtuluş savaşı, ABD’yi perişan etmiş, dünyada antiemperyalist dalganın yükselişinin ana unsuru haline gelmişti. Ho Chi Minh’in ölümü üzerine Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Deniz Gezmiş’in de konuşma yaptığı bir “Vietnam’a Selam” toplantısı düzenlemiştik.

İsrail silahıyla Vietnam sosyalizmi

Toplantının unutulmayan sloganı şu olmuştu: “Ho Ho Ho Chi Minh İki-Üç Daha Fazla Vietnam Ernesto’ya bin selam” “Dünyayı Vietnam direnişi benzeri direnişler kaplasın, ABD emperyalizmi yıkılsın” düşüncesi içindeydik. Ernesto derken kastettiğimiz, Bolivya dağlarında gerilla direnişi örgütlerken ölen Ernesto Che Guavera’ydı. O günlerde sosyalizm için umut vardı. ABD’yi dize getirmiş Vietnam’da bugün tek parti rejimi İsrail silahlarıyla halkına korku saçıyor. Sosyalizm umudu yerini acımasız bir diktatörlük rejimine terk etmiş. Ne bekleniyordu, neler oldu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder