Bir kart macerası

08 Kasım 2018, Perşembe 05:01
AA

Kredi kartı ekstresini incelemek çok önemli. Lütfen POSTA takipçim Lale Hanım’ın başına geleni okuyun. Tedbirinizi alın

Lale Seyhan, emekli bir hanımefendi. Ara sıra internette güvenilir olduğunu düşündüğü birkaç sitede harcama yapıyor. Kredi kartı ekstresini kontrol etme alışkanlığı yok. Birkaç gün önce ‘Taksitlerim geçen ay bitti, neden kredi kartı borcum azalmadı?’ diye ekstresini incelemeye koyuluyor. Başta 100 lira üzeri harcamalara bakıyor. O da ne! Ne olduğunu bilmediği uygulama hizmetine 134 lira ödediğini görüyor. İnceledikçe aynı ay içerisinde 34 lira, 83 lira gibi harcamaları buluyor da buluyor… Önceki dönemlere bir bakıyor, kredi kartıyla son 14 ayda 1060 liralık uygulama satın alınmış. Şoku atlatınca bankanın çağrı merkezini arayıp ‘Şüpheli İşlemler birimine’ durumu izah ediyor. Müşteri temsilcisi de şaşırıyor ve ‘Hatta bugün de 134 liralık bir harcama yapılmış Lale Hanım. Son dört ay içerisindeki harcamalarınıza itiraz edip inceleme talep edebilirsiniz’ diyor. Hemen kredi kartı kapatılıyor. Bankanın incelemesi sonucunda Lale Hanım son dört aylık harcamalarını geri alabilecek. Hayatta her şey hepimiz için, gelin biz soruna değil çözüme odaklanalım.

KULLANMA REÇETESİ

Kart bilgilerini her ne olursa olsun, kimseyle paylaşma/tuşlama.

✖ İnternet alışverişinde bağlantının, markanın güvenilir adresiyle birebir aynı olduğundan emin ol.

✖ Her ay ekstreni hafiye gibi incele. Tüm harcamalar doğru mu kontrol et.

✖ limitin kadar zengin değilsin. Ayaklar yorgandan çıkmadan harca.

✖ Kredi kartının anlık harcama bildirimlerini aç. Harcamaların sana e-posta olarak gelsin. böylece her şeyden hemen haberin olur.

✖ Kredi kartının hesap kesim tarihini nakit akışına göre belirle. Ay başında maaş alıp kart borcunu ay sonunda ödemek sana yük olur.

✖ ekstrende biriken puanlarını görebilirsin. Yerde para bırakma, kampanyaların şartlarını anla, puanlarını kullan.

HER KURUŞ DEĞERLİ

SORU: gelirimiz 4200, giderler 3 bin lira civarı. çocuğumuz var, ev almak istiyoruz ama hiç biriktiremiyoruz. ne yapmalıyız? ● Pınar

CEVAP: Hedefin için birikim hesabı açtır. bankana otomatik talimat ver, her ay para eline geçtiği gibi ilk önce birikime ayır. Her kuruşun değeri var. Aylık bütçe yaparak nereye ne kadar harcadığını bil, limit koy.

ÜNLÜLERİN PARA KARAKTERLERİ: LEBRON JAMES

EN ÇOK O KAZANIYOR

★ Net malvarlığı: 440 milyon dolar.

★ Çocukluğu: Yoksul bir ailede büyüdü, 9 yaşındayken annesinin vaktini değerlendirmesi için aldığı basketbol topuyla hayatı değişti.

★ İlk anlaşması: 18 yaşında, yılda 12.8 milyon dolar kazandı.

★ Dakika: Los Angeles Lakers takımıyla 4 yıllığına 154 milyon dolarlık kontrat imzaladı. Maçta her bir dakikada 9781 dolar kazanıyor.

★ Evi: 23 milyon dolarlık ultra lüks malikanesinde yaşıyor.

★ Tasarruflu: Cep telefonunun internetini kullanmıyor, yalnızca Wi-Fi olan alanlarda internete giriyor. Uygulama satın almıyor.

★ Ek gelir: Dünyaca ünlü onlarca markayla anlaşması var. Hollywood filminde rol aldı.

★ Cömert: Annesine ve eşine doğum günlerinde lüks araba hediye etti. Takım arkadaşlarına yaptığı jestlerle tanınıyor.

★ Kendine yatırım: Yılda 1.5 milyon dolar sağlık ve bakım için harcıyor.

★ Yatırımcı: İngiltere Premier Lig takımı Liverpool’un hissedarı. Hollywood’da yapımcı. Açtığı pizzacı 2017’de Amerika’nın en hızlı büyüyen zincir restoranı oldu.

★ Takdir: Dünyanın en iyi yatırımcılarından Warren Buffett, onun için “Ne yaptığının farkında, finansal konulardaki tutumu harika” diyor.

PARA NOTU: Gelmiş geçmiş en iyi basketbolculardan lebron James, kazancını yatırıma dönüştürüyor, sevdikleriyle ve ihtiyaç sahipleriyle paylaşıyor. birçok sporcuya göre mütevazı bir hayatı var. 9

Sıradaki haber yükleniyor...