Efsane Cuma formülü

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

‘Black Friday/Büyük Cuma’, alışveriş siteleri, mağazalar, televizyon, sosyal medya her yerde ‘büyük indirim’ anonsları…

Bütçemizi bu uyaranlara karşı nasıl koruyacağız? Güvenli alışveriş yapmanın yolları neler? Pandemi sebebiyle konulan sosyal mesafe kuralları, bu yıl çoğu kişinin heyecanla beklediği ‘Büyük Cuma’yı genel olarak internet ortamına taşıyor.

Bu durumda, e-ticaret siteleri hazırlık yaparken, kötü niyetli kişiler kimlik hırsızlığı yapmak, kredi kartı bilgilerini çalmak için uğraşıyor.

Almadan önce

  • Sırf ‘indirimde’ diye giymeyeceğiniz kıyafetler, kullanmayacağınız elektronikler almayın. Sizin için NELER ISTEK, NELER IHTIYAÇ liste yapın.
  • Nerede, kaça? İhtiyacınızı en uygun fiyata, hangi güvenilir sitede bulabilirsiniz araştırın.
  • Kendinize harcama limiti belirleyin ve bu limitin üzerine çıkmayın.
  • İndirim kuponlarınızı, puanlarınızı değerlendirin. Yerde para bırakmayın.
  • Unutmayın! Kredi kartı borçlanma aracı değil, ÖDEME aracıdır.
  • Her şeye rağmen kontrolsüz alışveriş yapmadan duramıyorsanız, bana yazın. Bu isteğinizin kök sebebine inelim.

Güvenli alışveriş için...

İNANMA: Diyelim ki bir ürünü çok istiyorsunuz ve bir süredir fiyatını takip ediyorsunuz. Bir baktınız ‘Aaa inanılmaz indirim!’ Durun. Gerçek olamayacak kadar iyi bir fiyattaysa inanmayın.

KALKAN: Bilgisayar ve telefonda güvenlik uygulaması (antivirüs) kullanın.

HEMEN İNDİRME: Alışveriş uygulamalarını resmi adreslerinden indirin, yapılan yorumlara, puanlara dikkat edin.

TIKLARKEN: Şu dönemde adeta e-posta yağmurundayız. Ancak tıklamadan önce e-posta adresini kontrol edip linke öyle tıklayın.

SERTİFİKA: Bir sitenin güvenli olduğunu anlamak için şunlara dikkat edin.

  • Web tarayıcısının adres çubuğunda kapalı bir asma kilit var mı?
  • Adres ‘HTTPS://’ ile mi başlıyor?
  • SSL sertifikası var mı?

ŞİFRE: E-postalar, alışveriş sitesi üyelikleri hatta bazı siteler için birden fazla üyelik derken hayatımız şifrelerden oluşuyor. Aman dikkat, kolay olsun diye her üyeliğinize aynı şifreyi koymayın. Şifre oluştururken harfler, sayılar, özel karakterleri kullanın.

BİLİNDİK SİTELER: Tanıdığınız, daha önce sizin veya arkadaşlarınızın alışveriş yaptığı, güvendiği siteleri tercih edin. Sitenin adının doğruluğunu kontrol edin. Yeni bir satıcıdan alışveriş yapmadan önce onu araştırın, yorumları okuyun. Ona göre karar verin.

KONTROL: Banka hesaplarınıza sizden başka bir kişinin erişimi var mı? Çocuklarınızın bilgilerinize kolayca ulaşamayacağından emin olun. Olumsuz bir durum ihtimaline karşı kartınıza harcama limiti uyarı sistemi kurun ve düzenli kontrol edin. Örnek: Kredi kartı harcamalarınız 1.000 TL’yi bulduğunda size bildirim gelsin.

Sanal kart

İnternetten alışveriş yaparken güvenlik endişeniz varsa ve kredi kartınızı kullanmak istemiyorsanız sanal kart tercih edebilirsiniz. Bu kartlarda kayıp/çalıntı riski yok.

Ücretsiz Wi-Fi alanı

Halka açık Wi-Fi erişim noktaları siber saldırganlar tarafından kontrol edilebiliyor. Bu tür alanlarda banka hesap bilgileri, kimlik bilgileri gibi kritik bilgilerinizi kullanmayın.

Başarı hikayesi: Kasım öğretmen hayatını yönetiyor! - Kasım öğretmen / Ağrı / 32 yaş

Merhaba Özlem Hanım, ben 9 yıllık öğretmenim. Sizi uzun süredir takip ediyorum. Çalışmaya başladığım ilk yıllarda bırakın para biriktirmeyi, sene sonunda arkadaşlarıma, akrabalarıma borçlu çıkardım.

Toplumun “küçük parayla birikim yapamazsın” sözü, sizin “birikim için paranın büyüğü küçüğü olmaz” söyleminizle bende yıkılmış oldu. Birikim eylemini uzun süre önce başardım. ‘İstek mi, ihtiyaç mı?’ sorusu, harcamalarımı kayıt altına almam vb. bana çok yararı oldu.

Herhalde cebimde mucizeler yaratmaya başladım. Son dönemde uygulamanız ‘Moneye’ hayatımda önemli bir yer aldı. Bir öğretmen gibi bana yol gösteriyor, hatırlatma yapıyor, uyarıyor. Moneye’ye çok şey borçluyum.

*****

‘Paranızın değerini koruyun’ demiştiniz (yumurtaları aynı sepete koymamak)... Dolar ve altına ilgi duyuyorum. BES’e de uzun süre önce girmiştim. Hesabımı kontrol altına alınca hayatımı da düzene soktum. Şimdi bulunduğum şehirde güzel bir ev alabilecek durumdayım.

Geçen yıl tatlı mı tatlı bir araba aldım. 20 yaşında arabam, olsun daha iyisini ileride alacağımı ümit ediyorum. Buna ileride eşimle karar vereceğiz. Bekarım ama eşimle, mobilya, beyaz eşya gibi masrafların borçlarını konuşmak istemiyorum. Öyle hissediyorum ki doğru yoldayım. ‘Parasını yöneten hayatını yönetir.’

*****

Bu zor zamanlarda en zor görevin üstesinden gelen değerli öğretmen arkadaşlarımın Öğretmenler Günü’nü kutlarım…

Yazarlarımızdan

16 Ocak 2021, Cumartesi 11:41
16 Ocak 2021, Cumartesi 07:40
16 Ocak 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder