Ameliyat sonrası hormon veriliyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çikolata kisti yani endometrioma ilaç tedavisi ile geçmiyor. Önce tanının doğru konulduğundan emin olmak şart. Gerekliyse hasta ameliyat edilmeli ve kistler çıkarılmalı. Sonrasında da hormon tedavisine başlanmalı

[[HAFTAYA]]

Aşılama yaptırayım mı?

5 senelik evliyim, gebelik oluşmadı. Eşimin sperm sonuçları iyi çıktı, ben bu ay rahim filmi çektirdim, problem yok. Adet görmeme birkaç gün var. Doktorum “Bu ay aşılama yapalım” dedi. Sizce beklemeli miyim, yoksa aşılama yaptırayım mı?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, aşılama özellikle spermin sayı veya kalitesindeki hafif bozukluklarda, rahim ağzının problemlerinde gebeliğin sağlanması için kullanılır. Bu tedavinin yanı sıra yumurtlamayı arttıracak ilaçların kullanılması, spermin yıkanarak sağlıklı spermlerin seçilmesi gebeliğin oluşmasında sık kullanılır. Uygun vakalarda ve usulüne uygun yapılırsa gebeliğin oluşmasında katkı sağlamaktadır.

Ne zaman gebe kalabilirim?

30 yaşındayım. Bir süre önce düşük yaptım. Bir daha ne zaman hamile kalmam uygundur?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, düşük yaptıktan sonra, bu düşük neden oldu diye bir araştırma gerekir. Çünkü belli bir bozukluk varsa bir sonraki gebelikte aynı olay tekrarlayabilir. Aslında birçok düşük nedenini bugünkü imkanlarla saptayamıyoruz. Ama yine de araştırılmalı. 6 ay sonra gebelik deneyebilirsiniz. Eğer bir problem olduğu anlaşılırsa tedavinin bitiminden sonra gebe kalmak herhalde en doğru yoldur.

Anne olmamı engeller mi?

31 yaşındayım. Sol yumurtalığımda 2 tane çikolata kisti var. Bu kistin gebe kalmamda problemler çıkabileceğini öğrendim. Ne yapacağım?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, çikolata kistleri (Endometrioma) ilaç tedavisiyle geçirilemez. Öncelikle endometrioma tanısının doğru olup olmadığı değerlendirilmeli. Bir, iki ayda gerilemeyen ve görüntüsü de endometriomaya uyan kistler bence ameliyat edilmeli. Karın içindeki muayenede görülemeyen endometriosis odakları çıkarılmalı ve ameliyat sonrası dönemde hormon tedavisine başlanmalıdır.

Ne zaman ilişkiye girmeliyiz?

Kokulu akıntım vardı, ilaç kullandım, koku geçti. Ama akıntı sürüyor. Bir de hamile kalmak için eşimle ne zaman ilişkiye girmem gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, akıntılar vajina ve rahim ağzının hastalıklarında görülür. Vajinal smear alınarak akıntının nedeni araştırılmalı. Gerekirse kültür alınabilir. Çocuk sorununa gelince, herkeste aynı olmamakla beraber adetin ilk gününden itibaren sayarsanız 11-16’ncı günler arası gebelik için şansın en fazla olduğu dönemdir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder