Diyet ve spor sorunu cözer

29 Mayıs 2013, Çarşamba 05:00
AA

Bazı kadınlarda adet görmeden önce bazı sıkıntılar görülebiliyor. Buna adet öncesi sendrom adı veriliyor. Yorgunluk, sinirlilik, çevreye uyumsuzluk, memelerde, kol ve bacaklarda şişlik ortaya çıkıyor. İlaçla ya da spor ve diyet ikilisiyle sorun çözülüyor...

Bir türlü gebe kalamıyorum


21 yaşındayım, 6 aylık evliyim. Evlendiğimden beri bir ay doğum kontrol hapı kullandım. 5 aydır korunmadan ilişkiye giriyoruz ama gebe kalamıyorum. Doktora gitmem gerekiyor mu?


CEVAP

Sevgili okuyucumuz, belki birkaç ay daha bekledikten sonra bir doktora eşinizle beraber gitmenizde yarar var. Çocuk olmamasının bildiğiniz gibi erkek ve kadın kaynaklı pek çok nedeni olabiliyor. Doktorunuz gerekli gördüğü muayene ve tahlilleri yaparak bir sorun varsa işin başlangıcında size yardımcı olabilir. Doktor kontrolü bir şikayetiniz olmasa dahi zaten her kadın için ihmal edilmeyecek önemde bir konu. Daha çok gençsiniz, merak etmeyin. Umarım her şey istediğiniz gibi olur.

[[HAFTAYA]]

Kanamam oluyor

28 yaşındayım, 4 yıllık evliyim. İlişkiye girsem de girmesem de belime birden bir ağrı giriyor. Kasıklarım ağrıyor. Tuvalete gittiğim zaman kanama oluyor. Daha önce spiral taktırırken doktor yara olduğunu söylemişti. Doğum sırasında da doktorum “Büyük bir myom aldık” dedi. Bende tekrar yara ya da myom
oluşmuş olabilir mi?

CEVAP


Sevgili okuyucumuz, bahsettiğiniz akıntı şekli daha çok rahim ağzındaki yaraların varlığında görülür. Sizin smear aldırmanız gerekiyor. (Biliyorsunuz kanser
tarama testidir. Aynı zamanda bazı enfeksiyonların tanınmasında da işe yarar ve her kadının senede bir yaptırması gerekli olan testtir). Test sonucuna göre doktorunuz gerekli tedavi şeklini size söyleyecektir.

Adet öncesi sıkıntı bitmiyor

33 yaşındayım. Adet öncesi sendromu yaşıyorum. Memelerim ve karnım şişiyor. Bu sıkıntı adet günüme kadar devam ediyor. Adet öncesi sıkıntılarım neden bitmiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, premenstürel sendrom yani adet öncesi ortaya çıkan sıkıntıların hepsine verilen isimdir. Bu şikayetlerin ortaya çıkışının kesin nedeni tartışmalı olmakla beraber hormonal dengesizlikler, kişinin ruh hali, çevre faktörlerinin rol oynadığı söylenebilir. Ayrıca genital organlardaki (rahim ve
yumurtalıklardaki) bazı bozukluklar adet öncesi şikayetleri tetikleyebilir. Adet öncesi sendromun önemli iki yönünü özetlemek gerekirse... DUYGUSAL (Depresyon, kızgınlık patlamaları, uyumsuzluk, yorgunluk vb). FİZİKSEL değişiklikler (memelerde hassasiyet, karında, kol ve bacaklarda şişlik, baş ağrısı). Tedavide çeşitli ilaçlar denenir ayrıca diyet (Vitamin, kalsiyum ve magnezyum takviyesi) ve egzersizden de yarar sağlanabilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.