Operasyon öncesi tedavi

02 Ocak 2016, Cumartesi 19:00
AA

Böbrekte taş her sekiz kişiden birinden görülüyor. Farklı belirtiler gösteren taşlar tedavi edilmezse kişiye büyük zararlar verebilir. Ameliyattan önce ses dalgaları ile taşların kırılmasına çalışılır. Bu yöntemle hastaların yüzde 95’i sağlığına kavuşur

SORU: Böbrek taşları kırılır mı?

Birkaç gün önce gece yarısı aniden belimde şiddetli ağrı, kusma ve kanlı idrar şikayetlerim oldu. Bir kliniğe gittim. Ultrasonla böbrek taşı teşhisi koydular. Ameliyattan korkuyorum. Böbrek taşları kırılabilir mi?

CEVAP

Günümüzde ortalama her 8 kişiden biri hayatında bir kez böbrek taşı hastalığına yakalanabilmektedir. Taş hastalığı çok sık görülen hastalıklardan biridir. Vücutta bulunan bazı minerallerin böbrek içinde birleşmesinden ve üst üste yığılmasından oluşur. Oluşan taşların büyüklükleri geçen zamana bağlı olmak üzere kum şeklinden ceviz büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir.

Böbrek taşları bazen hiçbir belirti vermeyebilir. Çoğu zaman da her hastada farklı şidette karın, sırt ve bel ağrıları, kimi hasta da kanlı idrar, bulantı, kusma şeklinde etkisini gösterir. Taşlar, tıkanma ve böbrek şişmesi, iltihapllanma, kan zehirlenmesi, böbrek küçülmesi, yüksek tansiyon, hatta ölüme kadar giden zararlar verebilir. Taşlar düşmedik ve ortadan kaldırılmadıkça rahatsızlık geçmez.

ESWL vücut dışından ses dalgaları ile böbrek ve idrar yolları taşlarını kırma yöntemidir. Şok dalgaları vücuda zarar vermez Bu tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve birçok böbrek taşlarında ameliyattan önce tercih edilen bir uygulamadır.

Şok dalgaları vücuda zarar vermez, ancak taşa çarpınca taş üzerinde basınç yaratarak taşın kırılmasını sağlar.

Böbrek veya idrar yollarında taşları olan hastaların yüzde 95’i bu yöntemle ameliyata gerek kalmadan tedavi olup taş sorunundan kurtulmaktadır. Taş kırma tedavisi seanslar halinde uygulanır.

Bir esas hastanın durumuna göre 30 ila 60 dakika sürebilir. Seansa sayısı; taşın yeri, sayısı, büyüklüğü böbreğin durumu gibi faktörlere bağlıdır. Tedavisi ağrısızdır. Ağrı olursa ağrı kesici verilerek tedaviye devam edilir. Tedavi esnasında hareket etmeden sakin sakin durulması gerekmektedir.

Taş parçalandıktan sonra toz, kum yada küçük parçacıklar halinde akıp giderler. Dökülme genellikle ağrısızdır. Bununla beraber bulantı ve kusma olabilir. Bu kumların dökülme belirtisidir.

SORU: Tuvalette boşalıyorum

24 yaşındayım hiç cinsel ilişkiye girmedim. Penisimden az miktarda kan geliyor. Bir de büyük abdestimi yaparken boşalıyorum ne yapmalıyım?

CEVAP

Büyük tuvaletinizi yaparken dışkının meni keselerini sıvazlaması sonucu bilhassa düzenli olarak boşalmıyorsanız bir miktar salgı gelmesi normaldir fakat idrar yolunuzdan kan gelmesi normal bir durum değildir, bir üroloji uzmanına başvurun.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.