Sürekli stres altındaysanız

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özellikle genç erkekler sabahları kalktıklarında penislerinin sertleşmiş olduğunu görüyor ve bunun sorun olduğunu düşünüyor. Aksine bu ne kadar sağlıklı olduğunuzun göstergesi. Çünkü erkeğin stresi arttıkça ve hormon seviyesi düştükçe sabah ereksiyonları azalır

SORU: Zevk almıyorum

25 yaşındayım. Cinsel ilişkilerimde boşalırken zevk almıyorum. 3 yıl önce varikosel ameliyatı geçirdim. Doktor psikolojik dedi. Ne yapayım?

CEVAP Cinsel zevk alamama, orgazm sorunları gibi konuların varikosel varlığı veya ameliyatı ile hiçbir ilgisi olamaz. Psikiyatrik ve nörolojik açıdan detaylı olarak incelenmeniz gerekiyor. İlgili uzmanlık dallarına başvurmanızı öneririm.

SORU: Sabahları sertleşiyor

18 yaşındayım. Her sabah kalkınca ereksiyon oluyorum. Bunun bir çözüm yolu yok mu? Ben bu durumdan mastürbasyon yaparak kurtulabiliyorum.

CEVAP Gençlerde ve hatta tüm sağlıklı erkeklerde erkeklik hormonlarının kanda yüksek seviyelerde olduğu ve uyku sonrası vücudun en dinç olduğu sabah erken saatlerde penis sert olarak uyanmak veya penisin kendiliğinden sertleşmesi çok normal ve gayet sağlıklı bir durumdur. Hatta bu sabah sertleşmelerinin azalması hormonal seviyelerdeki düşüşe veya psikolojik stres altındaki bir yaşamın bulgularındandır. Yaşlılarda ise buna ek olarak biraz da idrara sıkışma, genişleyen mesanenin penisi boşaltan damarlara baskı yapması ile ereksiyona yakın bir durum oluşur, hatta buna halk arasında ’sidik zoru ile sertleşme’ tabiri kullanılır. Esasında penisin sertleşmesi yani penisin iç dokusunun kanla dolması oksijen ile beslenmesini sağlar ve sağlıklı bir durumdur. Gece boyu sağlıklı erkeklerde birkaç defa uyku sırasında penis sertleşerek içindeki dokuların beslenmesi sağlanır. Bu neden ile daha sık sertleşen penisin daha fazla oksijen ile besleneceği ve daha sağlıklı olacağı da bir gerçektir; nitekim atalarımız ’işleyen demir paslanmaz’ demiştir.

SORU: Penisimde yara var

28 yaşında, 8 yıllık evliyim. 2 haftadır penisiminde bir yara var. Doktora gidemiyorum. Kanama yok ama sürekli kabuk tutuyor.

CEVAP Penisteki bir yara basit bir cilt rahatsızlığından, cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktan veya penisi ilgilendiren çok daha ciddi sorunlardan kaynaklanabilir. En kısa zamanda önce bir dermatoloji uzmanına daha sonra gerekiyorsa üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

SORU: Kısır olabilir miyim?

20 yaşındayım. Testislerimden biri daha küçük. Duyduğuma göre bu kısırlık belirtisiymiş. Çok tedirginim. Bana bilgi verin lütfen.

CEVAP Testisler arasında hafif bir boyut farkı olması tek başına bir hastalık belirtisi değildir ve bunun tek başına kısırlıkla ilgisi olmayabilir. Bu durum bir testisin yeterince büyümediği veya bir soruna bağlı olarak küçüldüğü anlamına gelebileceği gibi diğer testisin bir sorun nedeniyle büyümesinden de kaynaklanabilir. Bu gibi durumlar iltihap gibi basit ve tedavi edilebilir nedenlerden olabilirse de testis tümörünün de göz ardı edilmemesi gerekir. Vücudumuzda bir rahatsızlık veya belirgin bir değişiklik gördüğümüzde mutlaka ilgili uzmanlık dalında bir doktora başvurarak muayene olmalıyız.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder