Tedaviyle sorun çözülüyor

07 Ekim 2016, Cuma 16:00
AA
Cinsel istekte azalma psikolojik veya fizyolojik sorunlardan kaynaklanabilir. Terapi ile ya da hormon tedavisi ile sorun kısa zamanda çözülür. Ama önce uzman bir doktora başvurup sorunun neden kaynaklandığını öğrenmeli, tedaviye öyle başlamalısınız...

SORU: Hormon kullansam?

22 yaşındayım, sporcuyum. Bir hormon ilacı kullanmayı düşünüyorum. Testosteronu artırmak için normal durumda kullanılır mı?

CEVAP
Herhangi bir hormon kullanmanızı önermem. Tıbbi kullanımda sadece az olan hormonu yerine koymayı hedefleriz. Gereksiz yere alınan hormonlar vücuttaki hormon üretim dengelerini tamamen bozarak hayati tehlikelere neden olabilir. Örneğin daha fazla kas yapmak için dışarıdan alınan yüksek doz erkeklik hormonunun testisler küçülttüğü ve ilerde hormon yetersizliğine neden olabildiği bilinmektedir.

SORU: Üçüncü derece varikosel varmış

3’üncü derece varikosel teşhisi konuldu. Sperm testi sonrası doktor “Her şey normal” dedi. Size test sonuçlarını gönderiyorum. Ne dersiniz?

CEVAP
En ileri, yani 3’üncü derecede bir varikosel büyük ihtimal ile spermleri etkileyecektir. Sadece güvendiğim ve bu konuda uzman birkaç androloji laboratuvarı haricinde yapılan tetkiklere yorum yapmıyorum. Hem mevcut durumu hem de gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları göz önüne alarak karar vermelisiniz. Varikosel basit bir cerrahi girişim değildir, komplikasyonları ve yetersiz ameliyatları nedeniyle birçok kişinin sorun yaşadığı bir konudur, etraflıca araştırmanızı ve bölgenizde bu konuda uzman olan ürologlar ile görüşerek karar vermenizi öneririm.

SORU: İsteğim kayboldu

İçimden hiçbir şekilde mastürbasyon yapmak ve cinsel ilişkiye girmek gelmiyor. Ne yapmam gerekli? Bu durum bir süredir devam ediyor.

CEVAP
Cinsel istekte azalma veya cinsel isteksizlik libido eksikliği olarak adlandırılır. Libido eksikliği psikolojik veya fizyolojik sorunlar neticesinde ortaya çıkar. Depresyon ve birçok diğer psikolojik sebeplerden ortaya çıkması halinde libido eksikliğinin tedavisi de psikolojik yöntemler ile yapılmalıdır. Ama bu tanıya ulaşmadan önce mutlaka fizyolojik sebepleri tekik etmek gereklidir. Beyindeki bazı merkezleri etkileyen kazalar, bazı beyin ameliyatları libidoyu azaltabilir.

Hormon tedavisi yapılır

En sık rastlanan libido azalması nedeni ise hormonlarda çeşitli nedenler ile azalma ve hormonlar arası dengelerdeki bozulmalardır. Yaşın ilerlemesi ile erkeklik hormonunu normal olarak azalması çok sık rastlanan bir durum olup tedavisi ile hem libido artışı sağlanabilir hem de yaşlanan erkeklerin yaşam enerjisi artar. Beynin hipofiz bölümündeki çok ufak kistler de prolaktin hormonu sağlayarak testosteron hormonunu azaltarak libidoyu etkileyebilir. Bu durumların detaylı hormon tetkikleri ile saptanması ve tedavilerinin çok bilinçli yapılması gereklidir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.