‘Doğru tercih’ için pratik ipuçları

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

En son yaptığınız tercih bile, kazandığınızda asla pişman olmayacağınız, bir daha sınava girmek istemeyeceğiniz, kazandığınızda okuyacağınız yer olsun. Lütfen şuna dikkat edin: Her bir tercihi yazarken, sanki başka tercih yokmuş, sadece o tercih varmış gibi hareket edin. Tercihlerdeki temel prensibimiz; ben bu tercihi yazıyorum, ama bu tercihte gerçekten okur muyum, yoksa ‘yazmış olmak için mi yazıyorum’ düşüncesi olmalı. 

★★★ 

Adayın SAY’dan başarı sırası 170 bin olsun, şayet tercih sayımız 24’ü aşmıyorsa, bu adayın tercihlerini 100 binden başlatmasında hiçbir sakınca yok. Hemen soracaksınız, ‘Peki, olur mu?’ Yanıt vereyim: Ben de biliyorum olmayacağını, ama ne sakıncası var? Olmazsa olmasın, aklınızda kalacağına, kağıtta kalsın. İlk birkaç tercih, gönlünüzde yatan aslan olsun. 

★★★ 

Tercih listesi hazırlarken, puandan ziyade başarı sırasını dikkate alın. Bir önceki yıldaki başarı sıraları size bu konuda yardımcı olabilir. Her yıl puanlar değişse de başarı sıraları fazla oynamaz.

★★★

Yapılan araştırmalar, adayların yüzde 72’sinin, ilk 10 sıradaki tercihlerinden birine yerleştiğini gösteriyor.

★★★

Alternatifi bol olan tercih listesi oluşturun. Tek bir üniversite ya da birkaç bölüm üzerine odaklanmayın.

★★★ 

Sadece tek bir bölüme takılıp kalmayın. İstediğiniz bölüm ile ortak özelliklere sahip başka bölümlerin de olup olmadığını araştırın. Geçişli bölümleri göz önünde bulundurarak tercih listenizde alternatif yaratın.

★★★ 

Alternatifli oluşturduğunuz tercih listesini, önceliklerinizi göz önünde bulundurarak ve uzman yardımı alarak, sadeleştirmeye çalışın. 

★★★ 

Tercihlerinizi yaparken ilk beş ya da altı tercihin, kendi başarı sıranızdan yukarıda ve en çok istediğiniz bölümler olmasına dikkat edin. 

★★★ 

Tercih listenizde kendi başarı sıranızdan yüksek tercihlere yer verdikten sonra, kendi başarı sıranıza yakın ya da denk olan en az 20 tercih yapabilirsiniz. 

★★★ 

Yerleştirmede önemli olan tercih sırası değil, puanın yüksek olmasıdır. Puanı birbirinden farklı iki öğrenciden, ilgili bölümü önce tercih eden değil, puanı yüksek olan aday yerleştirilir. 

★★★ 

Son beş veya altı tercih -girmek istediğiniz bölüm ve üniversiteleri göz ardı etmeden- kazandığınızda asla pişman olmayacağınız ve tekrar sınava girmek istemeyeceğiniz yerler olmalı. Yazdığınız son tercih, sizin gitmeyi tercih ettiğiniz en son üniversite ve bölüm olmalıdır. 

★★★ 

Acele etmeyin, tercih dönemini son gününe kadar değerlendirin. Üniversiteleri ziyaret edin, öğretim üyelerinden bilgi alın, uzmanlarla görüşün.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder