Üniversite tercihiyle ilgili sorularınızı Sadık Gültekin ve Maltepe Üniversitesi yanıtlıyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Soru 1: Oğlum 452 puan aldı, 52 bininci oldu. Bu sene sıralamalar çok kötü geldi. Bu yıl tercih yaparsak mı, kayıt yaptırırsak mı gelecek yıl OBP puanı eklenmiyor? 

Cevap: Kazandığınızda OBP'nin çarpıldığı katsayı bir sonraki yıl yüzde 50 kesilir. Kayıt yaptırmanız veya yaptırmamanız, puanınızın kesilmesini engellemez, kazanmış olmanız yeter! Tercih yapıp, herhangi bir yeri kazanamazsanız, bir sonraki yıl puanınız düşmez. İyi tercihler.

Soru 2: 52 bininci olan bir öğrenci için tercih yaparken kaç binden başlanması uygun olur? 

Cevap: 35 binden başlamanızda bir sakınca yok.

Soru 3: Yazılarınızı severek takip ediyorum. YKS sonuçlarında, başarı sıralaması bütün geneli mi kapsıyor yoksa SAY, EA ve sözel e göre ayrılarak mı yapılmış? Örneğin; YKS sonuç belgesinde sıralaması 250 bin yazan bir öğrencinin bu sıralaması SAYISAL ve EŞİT AĞIRLIĞI mı kapsar yoksa sadece SAYISAL sıralamasını mı kapsar? Öğrencimiz sayısalcı, başarı sıralamasında en aşağı nereleri yazabilir? Örneğin 150 bin başarı sıralamasını yazsa çıkma ihtimali olur mu?

Cevap: Her puan türünün başarı sıralaması ayrıdır, bir tek TYT'de tek bir başarı sıralaması vardır. Örneğin Y-EA'daki başarı sırası, sadece bu puan türündeki sıralamayı gösterir; ancak bu sıralamanın içinde SAY öğrencileri de vardır. Şunu bilmekte yarar var, geçen yılki bu sıralamaların içinde de SAY öğrencileri vardı. 250 binde bulunan bir adayın, 150 bini yakalaması oldukça düşük bir olasılık.


Yazarlarımızdan

08 Ağustos 2020, Cumartesi 08:28
08 Ağustos 2020, Cumartesi 08:12
08 Ağustos 2020, Cumartesi 08:06
08 Ağustos 2020, Cumartesi 08:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder