Tamer Heper Belge sahte ise işlem geçersiz
HABERİ PAYLAŞ

Belge sahte ise işlem geçersiz

Babamız bir bankadan kredi kullandı, kredi geri ödemeleri yapılırken vefat etti. Dolayısıyla kredi borcu biz mirasçılarına kaldı. Banka bunu bizden talep etti, biz de bankanın yapmış bulunduğu kredi sözleşmesi ekindeki sigorta varlığından söz ettik ancak görüldü ki sigorta babamın talebi ile sonlandırılmış. Ancak inceleyince sigorta sonlandırılmasına dair dilekçenin bir banka personeli tarafından sahte imza ile hazırlanmış belge olduğunu gördük. Savcılık bu şikayet ile ilgili olarak takipsizlik kararı verdi. Şimdi takipsizlik kararına karşı ne yapılır? Bankaya karşı durumumuz nedir? R.A.

Haberin Devamı

* * * * *

Doğrusu okuyucumun durumu öyle sık karşılaşılan bir durum değil. Sigortanın sonlandırılmasına dair başvurudaki imzanın sahte olduğu, babalarına ait olmadığı resmen tespit edilmiş ise en azından sahtecilik nedeni ile bunu yapan kişi hakkında ceza davası açılması gerekir. Okuyucum mektubunda savcılığın en son ne kararı verdiğini tam olarak yazmamış, sadece “olayı kapatmış” diyor. Olayı kapatmaktan kasıt sanki bir takipsizlik kararının dahi olmadığı anlamını taşıyor. Oysa böyle bir karar var olabilir ancak bu karar okuyucum tarafına yani şikayetçiye bildirilmeli, itiraz imkanı tanınmalıdır. Böyle bir tebligat alındığında, 15 gün içinde sulh ceza hakimliğine itiraz imkanı vardır. Olay bir kez de orada incelenir ve bir karar verilir. Bu yerden verilecek karara da uyulur, buna karşı itiraz imkanı yoktur.

* * * * *

Peki banka ile durum nedir? Doğrusu bu halde bir de sigorta şirketi ile ihtilaf söz konusudur ki, bu durumun halen mahkeme safhasında olduğu, menfi tespit davasının sürdüğü bildirilmiş. Evet, sahte belge ile sigorta sonlandırılması geçersiz bir işleme dayandığı için, yok hükmünde olarak düşünülebilir ancak bakılmakta olan bir davada bunun sonucunun beklenmesi gerekecektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder