Tamer Heper Dava konusu olabilir suç da teşkil edebilir
HABERİ PAYLAŞ

Dava konusu olabilir suç da teşkil edebilir

Binamıza bir süre önce genç bir yönetici seçtik. Dinamiktir, çalışır diye düşündük ama kendisi toplantılarda kararları karar defterine değil bir kağıda yazdı. Sonra kapı kapı dolaşıp bunu imzalattı. Sonra kararı ilan tahtasına astı. Toplantı için çağrıları WhatsApp’tan yaptı, teklif almadan binada onarım yaptı vs. Ben yaşlı biri olarak bugüne kadar yasal yollara gitmedim, uğraşmak istemedim ancak artık sıkıntı arttı. Bu kişiyi savcılığa şikayet edebilir miyim?
R.S.

* * * * *

Okuyucumun anlattıkları kat mülkiyetine tabi bir binada olmaması gerekenler. Bu şekilde alınan kararların alınış şekline göre bazıları iptale neden olacak durumlardır bazıları ise yok hükmündedir. Bizim Kat Mülkiyeti Kanunumuz 1965 tarihli olup 59 yıldır artık genel hatları ezberlenmiştir. Detaylar belki tereddüde sebep olabilir ama artık davetlerin nasıl yapılacağı, kararların nasıl alınacağı, aidatlara nasıl karar verilip toplanacağı bilindiği gibi, bu konularda sade vatandaşa hitap eden sayısız yayın bulunmaktadır. Bir yönetici bunlara vakıf olma mecburiyetindedir. Şayet bir yönetici en basit kurallara uymuyor ise yasayı önemsemiyor demektir. Yasaya uyulmadan yapılan işlemlere kat maliklerinin katılması istenilemez. Örneğin WhatsApp’tan yapılan davete katılmak zorunluluğu yoktur, toplantıda alınmayan kararı kağıda yazıp kapı kapı dolaşarak imza alınması halinde böyle bir karar yoktur vs. Bu gibi durumlara bir kişinin karşı çıkmasını değil tüm kat maliklerinin karşı çıkmasını beklerim. Bu hataların kat maliklerini zarara da uğratabileceği bir gerçek. Dolayısıyla geçersiz kararların uygulanması ve bu uygulamaya katılmak istenilemez. Bu durumda birkaç kat maliki ödeme yapmasa veya geçersizliğinin tespitini talep etse yönetici ikinci defa aynı yola başvurmaz.

Haberin Devamı

* * * * *

Açıklanan hususlar savcılığı ilgilendiren hususlar değildir. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılabilecek iptal veya yokluğunun tespiti davaları ile ilgilidir. ANCAK, yöneticinin topladığı paraları kendine mal ettiği gibi bir durum olursa emniyeti suiistimal nedeni ile Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet söz konusu olur. Bu hususlara dikkat edilmesi ve gecikmeden uygulanması, kat maliklerinin menfaatinedir.

Haberin Devamı
Sıradaki haber yükleniyor...
holder