Davanın neticesi yok

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hanımı trafik kazasında kaybettim. Yeni bir evlilik yaptım. 2002’den önce aldığım bir dükkan ve evim var. 2019’da bir ev daha aldım (hanım sağ iken). Hanımın vefatından sonra bankadaki paramı çektim. Hanımın 140 Euro emekliliği vardı. Çocuklarım beni mahkemeye verip, dükkandan, evden, bankadan çektiğim paradan annelerinin hakkını istiyorlar. Benim hangi malımdan hak alabilirler? l A.Ö.

***

Okuyucumun anlattığı husus mirasla ilgili. Çocuklar babalarından gayrimenkuldeki annelerinin hissesini istiyorlar. İyi ama anne önce ölmüş yani şayet annenin malvarlığı vardıysa tamam, babaları ile birlikte mirasçılar ve anneden kalan malvarlığının dörtte üçüne sahipler ancak anlatılan olayda anneye ait malvarlığı yok.

Okuyucumun anlattığı tüm malvarlığı babaya ait yani çocuklar ancak babalarının ölümünden sonra bu malvarlığına sahip olacaklar. Bu durumda da babanın yapmış bulunduğu ikinci evlilikten dolayı yeni eş babanın malvarlığının dörtte birine sahip olacak. Çocuklar babaya ait malvarlığının dörtte üçüne sahip olacak.

***

Çocukların annelerinin hakkını istemelerinin bir başka nedeni var da bu husus mektupta bana yansıtılmadıysa bir şey diyemem. Ancak anlatılan durumda çocukların açacağı davanın neticesi olmayacaktır.

Yazarlarımızdan

27 Ocak 2021, Çarşamba 11:02
27 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
27 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
27 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder