Gayrimenkul miras kalmış

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Annem bir devremülk satın almış. Kendisi vefat etti. Biz iki kardeşiz. Bizim böyle bir şeyden haberimiz yoktu. Şimdi bu şirket bizden aidat istiyor. Ben de ödemiyorum. Acaba annemin ödediği parayı geri alabilir miyiz? ● E.S.

Bence memnun olmalısınız. Size bir gayrimenkul miras kalmış. Önce bir ayrımdan söz edeyim. Yılın belli aylarında kullanılmak üzere gayrimenkul alınabilir. Bu sistem iki türlü işler.

Birincisi, yılın belli aylarında bir hafta olmak üzere tatil geçirmek için satın alınan tatildir. Bunun adı ‘devre tatil’dir. Böyle bir tatil satın alındığında kalınacak yapının tapusu verilmez. Sadece bir sözleşme yapılır.

Bu sözleşmede size yılın belli haftasında yer tahsis edileceği, bu yerin neresi olacağı, ödeyeceğiniz bedel belirtilir ve bunun için bir aidat ödersiniz. Ancak bu sözleşmeler ile dolandırılmış pek çok vatandaşımız vardır. Böyle bir sözleşme imzalarken iyi bilen birilerinden fikir almak gerekir. Annenizinki umarım bu değildir.

İSTERSENİZ SATABİLİRSİNİZ

İkinci sistem yine vatandaşa yılın belli günlerinde en az 15 gün olmak üzere bir gayrimenkulü kullanma hakkı tanınır. Böyle bir sözleşme ile kullanıcıya tanınan hak sadece tatil yapma hakkı değildir. Bu yerin tapusu vatandaşa verilir. Bunun adı da ‘devremülk’tür.

Tavsiye olunan da budur ve bir mülkiyet hakkı tesis edildiği için kullanım sınırı yoktur. Bu hakka sahip olan ölene kadar bu hakkını kullandığı gibi ölümünden sonra da bu yer mirasçılarına kalır. İşte size annenizden yılın belli tarihlerinde kullanacağınız gayrimenkul miras kalmış. Yani aidat ödenecek bir külfet değil de bir gayrimenkule malik olmuşsunuz.

Ancak sadece yaz aylarında kullanım şartı öngörülmüş ise aidat yaklaşık sekize bölünecek, yok tüm yıl için kullanım öngörülmüş ise devre sayısına bölünecek bir miktar aidat ödeyeceksiniz. Ancak devre mülkler de tapuda alınır-satılır. Bu malı kullanmak istemiyorsanız bir müşteri bulup satabilirsiniz.

Yazarlarımızdan

13 Mayıs 2021, Perşembe 10:20
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder