Tamer Heper Haklar kaybolmaz
HABERİ PAYLAŞ

Haklar kaybolmaz

Teyzemin nüfusunda çocuğu yok. Ben onun nüfusuna geçmek istiyorum. Böyle yaparsam babamın vefatında babamın mirasından mahrum olur muyum? E.N.

***

Önce şunu hatırlatayım, evlat edinmenin bazı şartları var. Örneğin yetişkinlerin evlat edinilmelerinde; evlat edinilecek kişiye, evlat edinecek kişinin en az 5 yıl müddetle bakması gerekiyor. Bunun için kurulan cümle şudur: “Diğer haklı sebepler mevcut ve evlat edinilen en az 5 yıldan beri evlat edinen ile aile halinde birlikte yaşamakta ise ...” Beş yıl derken bayağı iç içe bir beş yıl kastediliyor.

***

Şayet evlat edinmenin tüm şartları var ise ve evlat edinme mahkeme kararı ile gerçekleşirse, evlatlığın kan bağıyla bağlı bulunduğu anne ve babası ile hukuki ilişkisi kesilmez. Evlatlık asıl ana-babasının mirasçısı olduğu gibi evlat edinenin de mirasçısı olur. Ancak evlat edinen, evlatlığın mirasçısı olmaz. Dolayısıyla anlaşılacağı gibi evlat edinilenin babası ile hukuki ilişkisi sürer onun mirasçısı olur, sadece evlat edinen ile evlatlığın önceki aile nüfus kütüğü arasında bir bağ sağlanır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder