İki yönden inceleyin

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Konut satın alacağım. Nelere dikkat etmemi önerirsiniz?  V.G.

Konut satın alacaksınız, önce hayırlı olsun, güle güle kullanın diyeceğim. Sonra da iki meslek grubunu ilgilendirdiğini söyleyeceğim. Birinci meslek grubu mühendisler. Binanın, projesine uygun olup olmadığı, kaçak bölümlerinin bulunup bulunmadığı, dolayısı ile özellikle deprem riski altında olup olmadığı hayati öneme sahip. Onun için önce mühendisleri önerdim. Sonra hukukçular geliyor. Öncelikle bilmeniz gereken şey, binada kat mülkiyeti olup olmadığı. Bunun için satıcının elindeki tapu senedine bakın. [[HAFTAYA]]

Size satılan binada arsa tapusu olabilir, kat irtifak tapusu olabilir, kat mülkiyet tapusu olabilir. Şayet size binanın bulunduğu arsanın tapusunu ve arsanın belli hissesini satacaklarsa bunu almayın. Bu demektir ki bina kaçak, denetimden uzak yapılmış, hukuki problemi var.

Önemli zararlara uğrarsınız. Şayet size kat irtifak tapusu verilecek ise ihtiyatlı davranın. Kat irtifak tapusu ile daire almanın hukuki mahzuru yok ama bir şüphe uyanabilir. Çoğunlukla binalarda proje dışı inşaat varsa kat mülkiyetine geçilemediği için bina kat irtifakı safhasında kalır. Yani binada proje dışı işlerin yapıldığı şüphesi vardır.

Bu proje dışı işler ileride sizin karşınıza hukuki veya teknik ihtilaf olarak çıkabilir. Onun için kat irtifakında kalmanın nedenlerine soruşturun. Şayet kat mülkiyet tapusu veriliyor ise büyük ihtimalle bir problemle karşılaşmayacaksınız. Tapu işlemleri sırasında binaya ait yönetim planını tapudan talep edin, elinizde bulunsun. Zaten tapu işlemleri sırasında size bina üzerinde ipotek veya haciz gibi işlemler varsa bildirilecektir. Bunlar varsa önce kaldırılsın sonra satın alın.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder