İmar durumu müsait mi?

04 Kasım 2014, Salı 05:00
AA

43 yıllık kooperatif arsasına herkes kendi imkanı ile bina yaptı. Kooperatif 17 senedir tasfiyede. Buna karşın kat irtifaklı tapular kat mülkiyeti yönetimine geçilmiş. Sitede altı dönüm spor arazisi var. Buraya inşaat yapabilir miyiz?  E.A.

Okuyucumun sorusu uzun. Ben kısaltmaya çalıştım ama kavramlar da karışık, bu nedenle soruyu kısaltırken tam bir anlam bütünlüğü sağlayamadım. Bu noktada okuyucuma hak vermiyor değilim; zira gördüğüm kadarı ile problem tek değil. Bunlar hukuki zemin içinde birbirinden ayrılmalı ama bu ayırmayı bir hukukçu yapmalı. Çünkü hangi hadise ne ile bağlantılı bunu ancak bir hukukçu ayırır.

[[HAFTAYA]]

Şimdi benim ayırdığım bir iki hukuki meseleyi yanıtlayayım. Birincisi; tasfiyeye giren bir kooperatif artık tasfiyeyi tamamlamalıdır. Bu kadar uzun süre varlığını sürdürdüğüne göre bana kalırsa bu kooperatif işletme kooperatifine dönüşmüştür. Ancak işletme kooperatifine dönüşse bile sizin sitenizi yönetecek anlamı taşımaz. Dolayısı ile sizin siteniz mademki kişilere tapularını vermiş, artık sitenizi site yönetim kurulu yönetir. Tapularınız ister kat irtifak tapusu olsun ister kat mülkiyet tapusu olsun durum değişmez. Bu nedenle başınızdaki kooperatife tabi ya da onun yönetimine mecbur değilsiniz. Spor alanına gelince. Bir alana inşaat yapılacak ise öncelikle bu konuda imar mevzuatının durumuna bakılır. Bu yere inşaat yapmak hukuken mümkün mü, değil mi? Buna yanıtı bağlı olduğunuz belediyenin imar müdürlüğü verir. Buraya başvurup imar durumunu aldıktan sonra buna karar vereceksiniz. İmar durumu müsait değil ise aklınızdan çıkarın. Müsait ise kat malikleri kurulunda tüm bağımsız bölüm maliklerinin katılımı ile karar alacaksınız ve buna göre hareket edeceksiniz. Umarım sorunuzun şifresini doğru çözmüşümdür, doğru yerlerden yanıt vermişimdir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.