İşyeri kiraları

20 Aralık 2016, Salı 16:00
AA
İşyerleri bir veya beş senelik kiraya verilemez mi? ● A.A.

Kira süreleri yasada ‘konut ve çatılı işyeri kiraları’ başlığı altında geçiyor. Yani meskenlerle çatılı işyerlerinin statüsü aynı. Çatısız işyerleri ise farklı statüye tabi. Bu nedenle işyeri-mesken ayrımı değil, çatılı işyeri-çatısız işyeri ayrımı var. Çatısız işyeri otopark veya mahrukat (odun, kömür vb) deposu olarak kiralanan arsalar ve bunun gibi yerlerdir. Çatılı işyerlerinde kira sözleşmesindeki süre kiracı ile kiralayan arasında serbestçe kararlaştırılır. İşyerleri için belirlenmiş bir süre yoktur.

Meskenle işyeri arasında sadece kira ödemelerinde fark vardır. Meskenlerde kira, kiralayana tam olarak ödenir. İşyerinde ise kiranın yüzde 20’si stopaj olarak kesilip vergi dairesine yatırılır, kiralayana yüzde 80 ödenir. Kiraya veren hükmi şahsiyet ise stopaj kesintisi yapılmaz. Kiraya KDV eklenerek ödenir. Bu hususta bir tartışma vardır: KDV kiraya dahil mi, değil mi? Son günlerde yargıda KDV’nin kiraya dahil olduğu görüşü ağırlık kazanmışsa da ben farklı düşünüyorum. Kira, kiralanan yer için ödenen kullanım bedelidir. KDV (Katma Değer Vergisi) ise vergidir. Dolayısı ile vergi aynı zamanda kiradır denilemez. Kirayı kiracı ve kiralayan birlikte kararlaştırır, KDV’yi ise yasalar belirler ve devlet alır. İkisinin kaynağı da farklıdır statüsü de. Dolayısı ile KDV kiradır denilemez. Bu ayrım birtakım problemleri birlikte getirdiği için yeri gelmişken bu görüşü de aktarmak istedim.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.