Karar beklenmeyecek

11 Ocak 2019, Cuma 08:30
AA

5 katlı binanın son katında yaşıyoruz. Çatı sorunumuz var. Yalıtım için yapılan masrafa komşulardan biri dışında kimse yanaşmıyor. Giriş katında yaşayan yaşlı ve geçimsiz bir çift komşumuz ile anlaşamıyoruz. Hiçbir ortak gidere katılmadıkları gibi, bina ortak kullanım alanı olan girişi, kendilerine ait olduğunu söyleyip çit ile çevirdiler. Orayı sadece kendileri kullanıyorlar. Yaşları nedeniyle ses çıkarmıyoruz ama hakaretler savuruyorlar. Komşular olarak ne yapacağımızı şaşırdık, nereye şikayet etmemiz gerekiyor? ● F. B.

Bir istatistik yapsak acaba sorunsuz birlikte yaşayan, birbirinden şikayeti olmayan kaç bina çıkar? Bunu hep merak etmişimdir. Binanın girişini çitle çevirmek kimin aklına gelir? Ben yine de yanıtımı sırasıyla vereyim.

★ ★ ★ ★ ★

Binanın çatısı akıyor ise çatı ortak yerlerden olduğu için buranın onarımına tüm bağımsız bölüm malikleri katılacaktır. Herhengi biri “Ben alt katta oturuyorum, bana ne” diyemez. Hatta binada dükkanlar olduğunu farz edelim, dükkan sahipleri bile, “Biz bina dışındayız katılmayız” diyemezler.

Buna tüm bağımsız bölüm malikleri katılacaktır. Bu birinci açıklama. İkincisi; bu çatı onarımı için kat malikleri kurulunun toplanmasını beklemek gerekmez. Zarar doğuracak mahiyette aciliyet gerektiren işler karar beklenmeden derhal yapılır.

Masraf da bağımsız bölümlerin arsa payı oranında bölüştürülür. Şayet okuyucumun anlattığı gibi acil onarıma maddi olarak katılmıyorlarsa, zarara uğrayan kat maliki kendi imkanları ile yaptırır, sonra kat maliklerine başvurur. Ödemeyen olursa icra takibi yapar. Senelik yüzde 60 gecikme tazminatı ile birlikte alır.

★ ★ ★ ★ ★

Bu hususta okuyucularıma ve hatta mesleğe yeni başlayan genç meslektaşlarıma bir hatırlatma yapmak isterim. Bu kabil ortak gider aidat ve alacaklarda takip yaparken aylık yüzde 5, senelik yüzde 60 gecikme tazminatı talep edilebilir.

Bazı takiplerde aylık yüzde 5 faiz tabiri kullanılmaktadır. Takibe itiraz durumunda ise “Madem faiz istiyorsun bu da senelik yüzde 9’dur” denilerek itiraz edilmektedir ki bu itiraz doğrudur. Bu nedenle talepte aylık yüzde 5 gecikme tazminatı demek şarttır. Aksi halde senelik yüzde 60 yerine senelik yüzde 9 hesaplanır.

★ ★ ★ ★ ★

Şimdi de geleyim alt komşuya. Ortak alanlar herkesin ortak malıdır. Bu yerlerden herkes istifade eder, bir tek kişi bu yerleri kendine mal edemez. Bu durumlarda gerekiyor ise mahkemeye başvurup, müdahalenin önlenmesi talep edilir. Okuyucumun bahsettiği kişiler yaşlı kimselermiş. Bilmiyorum, kırmadan, mahkemelik olmadan nasıl idare edilir. Buna kendileri karar verecek.


Sıradaki haber yükleniyor...