Kiracı mısınız, kat maliki mi?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Merdiven aralıkları ve korkulukların boya ve badana giderleri kimlere aittir? l N.D.

***

Okuyucumun sorusu bayıldığım sorulardan biri, kısacık. Tamam kısacık ama bu defa da kendisinin bu olaydaki sıfatı belirsiz. Yani daire sahibi olarak mı, kiracı olarak mı yoksa binanın dışından girilen bir dükkan sahibi olarak mı soruyor, belli değil. Dolayısıyla ihtimallere göre yanıt vermeye çalışacağım.

***

Merdiven kovası ve korkuluklar birlikte ortak alanda bulunur. Dolayısıyla merdivenler ve merdiven sahanlıkları ortak alandır. Ortak alanlarda yapılacak onarım ve bakım giderlerini kat malikleri karşılar. Bu giderler kiracıdan talep olunmaz. Bu nedenle okuyucum kiracı ise bu giderlerden onun katına isabet eden miktarı kendisi ödemeyecek, daire sahibi ödeyecek. Kendisi kat maliki ise anlaşıldığı gibi kiracısı ödemeyecek kendisi ödeyecek.

***

Peki kapısı sokağa bakan bir dükkan sahibi ise yani bina içini hiç kullanmayan, merdivenlerle ilişkisi olmayan biri ise ne olacak? Binanın dışında kapısı olan bir dükkan sahibi de bina içindeki merdivenleri kullanmasa bile ortak alanın malikleri arasındadır.

Bu nedenle de buraların bakımı için yapılacak masrafa katılır. Bizim yasamızda bir kural var. Bir bağımsız bölüm maliki bir ortak alanı kullanmayacağını veya kullanma ihtiyacı bulunmadığını ileri sürerek, o yere ait ortak gidere katılmaktan kaçınamaz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder