Okuyucum borçlu değil

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bir araç kiralama şirketinden bir yakınım araç kiralayacakken benim ehliyetim ve kullanıcı olarak adım geçti. Sonrasında kiralanan araç nedeni ile bu yakınım fiili teslim alan ve benim aleyhime, kiralama ücreti ödenmediği için icra takibi yapıldı. Ben takibe itiraz ettim, diğerleri etmedi. Bu arada kiralama şirketi iflas etti ama bizimle ilgili dava sürdü. Benim hakkımda talep reddoldu, diğerlerinin borcunun kesinleşmesine karar verildi. Şimdi dosyadan kendi ismimin silinmesi için ne yapmalıyım? B.B.

*****

Okuyucumun olayları takibinde bazı yanılgılar seziyorum. Örneğin takibe itiraz etmiş ve kendisi için takip durmuş, ancak diğer iki borçlu itiraz etmemiş dolayısı ile onlar hakkında takip kesinleşmiş. Kesinleşen bir takip için dava açmak gerekmiyor. Borcu kesinleşen kişiler için bundan sonra haciz işlemleri başlıyor. Sonra kiraya veren firma iflas etmiş. Şayet hukuki anlamda bir iflas kararı var ise artık takip, iflas masası tarafından yapılacak, kiralama şirketi tarafından değil. Ancak ortada hukuki yani mahkeme tarafından verilmiş bir iflas kararı yok da şirket borca batık duruma gelmiş ise alacaklarını kendisi takip edecek. Bu halde de alacağını, borca itiraz etmeyen iki kişiden almaya bakacak. Şayet asıl mali gücün okuyucumda olduğu kanaatinde olursa, sadece ona karşı itirazın iptali talepli dava açacak.

*****

Ancak okuyucum her üçüne de dava açıldığından söz ediyor. Verdiği tarihler de bir yılın üzerinde. Bu halde itirazın iptali talepli davanın süresi de geçmiş oluyor. Peki sonuç olarak durum ne? Okuyucumun ‘dosyadan adının sildirilmesi’ diye bir işlem olmayacak. Zira zaten dosyalarda borca itiraz etmiş, hakkında takip durmuş kişi olarak görülmekle. Bir de mahkeme kararı ile borçlu bulunmadığı tespit olunmuş. Bunlar kendisi için yeterli. Yeter ki elinde mahkemenin vermiş olduğu kesinleşmiş bir karar bulunsun, bu kararı dosyaları arasında saklasın.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder