Sizin oyunuz yok

03 Haziran 2014, Salı 05:00
AA

Yeni bir apartmana taşındık. Apartmanda kapıcı yok. Kat malikleri toplantısında kapıcı alınması konusu görüşülüyordu ancak anlaşmazlık çıktı. Kapıcı alımı için oy kullanacaklar kat maliki mi olacak kiracılar mı? ? H.D.

[[HAFTAYA]]

Kat malikleri kurulu, adı üzerinde kat maliklerinden oluşur. Kat malikleri kurulunda kiracılar prensip olarak bulunmaz. Ancak bazı konular var ki bu konu kiracıları da ilgilendirir. Bu gibi konular var ise bu halde kiracı toplantıya katılır gerekli olduğu halde görüş bildirir ama o kadar, kararlara katılmaz. Kiracının toplantıya katılıp oy kullandığı bir nokta daha var. Şayet bağımsız bölüm maliki kiracıya vekalet verir de kendi adına, vekil sıfatı ile kiracının toplantıya katılmasını isterse kiracı vekil sıfatı ile toplantıya katılır ve oy kullanır. Ancak kullandığı oy kiracının oyu değil, bağımsız bölüm malikinin oyudur. Yani beyan kat malikinin beyanıdır. Gelelim size: Sizin binada kat malikleri toplantısına bağımsız bölüm malikleri katılacak ve kararı onlar alacak. Siz kiracı olduğunuz için dinleyici sıfatı ile katılabilirsiniz ama oyunuz yoktur. Şayet kiralayanınız size vekalet verir de vekil sıfatı ile katılırsanız o zaman olur, kiralayan adına oy kullanırsınız. Vekalet dediğim biz avukatlara çıkarılan noterde düzenlenmiş vekaletname değildir, düz beyaz kağıda yazılmış bir vekaletnamedir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.