Tecrübeli eleman şart

05 Şubat 2017, Pazar 05:00
AA
Mesleğim icabı resmi kurumlarla yakın ilişkimiz var. Örneğin tapu dairelerine girip çıkmak durumunda kalıyoruz. Ben son zamanlarda tapu dairelerinde işlerin sıkışık olduğunu gördüm. Bir ilgili ile görüştüğümde sıkışıklığın daha çok gayrimenkul alım satımından değil, tecrübesiz çalışanlardan kaynaklandığına tanık oldum. Bu hususun dikkatimi çekmesinin nedeni bu durumdan adliye içinde de şikayetçi olmamız. Yoğun bir çalışan sirkülasyonu var. Mahkeme kalemlerinde, bir kaleme ikinci defa girdiğimde aynı çalışanı tekrar göremiyorum. Her defasında bir yenisi gelmiş. İyi hoş gelsin de gelenler tecrübesiz. Tecrübesiz gelen bir eleman kendine düşen işi yavaşlatmakla kalmıyor, tecrübeli bir başka çalışanı da devamlı meşgul ediyor. Elbette yanlış iş yapmaktansa bir bilene sormak doğrudur ama sık sık eleman değiştirilince tecrübesiz çalışanlar nedeni ile işler yürümez oluyor.

Herkes her işi yapamaz

Bunu tapu dairesinde de gördüm. Özellikle dikkatimi çekmesinin nedeni ise çalışanların ellerinde belgelerle müdürün kapısında kuyruk olmasıydı. Her gelen ne yapacağını soruyor, tecrübeli müdür onlara yapmaları gerekeni anlatmaktan kendi işlerine bakamıyordu. Ben her ne kadar bir adliye ve bir tapu dairesini örnek olarak aldıysam da diğer kurumlarda da bunun böyle olduğunu görüyorum. Yetişmiş eleman çok önemlidir. “Herkes her işi yapar” zihniyeti doğru değildir. Herkes her işi yapamaz. Özellikle resmi kurumlarda yapılan her iş virgülüne kadar önemlidir. Tecrübeli eleman kısa zamanda yetişmiyor. Bu hususa dikkat etmek şarttır. Diyemeyiz ki, hastanede çalışan biri tapuda da çalışır. Hayır çalışamaz. Her kurumun kendine has özellikleri vardır ve kurum değiştirdikçe çalışanın intibakı daha zorlaşır. Dileğim artık bu hususa dikkat edilmesi, tecrübeli elemanlara değer verilmesidir
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.