Tamer Heper Tek evi ve arsası olan vergi öder mi?
HABERİ PAYLAŞ

Tek evi ve arsası olan vergi öder mi?

Emekli bir yakınımın 100 metrekare bir evi var ve bir de tapuda tarla olarak görünen 120 hissedarlı bir gayrimenkulde hissesi bulunuyor. Bu yakınım 100 metrekare evi için Emlak Vergisi verecek mi? L.K.

***

Emlak Vergisi’nin gündemde olduğu bugünlerde Emlak Vergisi ile ilgili sorular üst üste geliyor. Ancak konu çok detaylı bir konu olduğu için ihtimaller de çok. Muafiyette ana fikir, geliri emekli maaşından ibaret olanlar, bir başka geliri bulunmayanlar ve tek meskenleri olanlar için geçerlidir. Muafiyet de meskenler için söz konusudur. Okuyucumun durumuna gelince bahsettiği yakını 100 metrekare bir meskene sahip.

Kayden tarla olarak görünen sahip olduğu diğer gayrimenkul ise anlaşıldığı kadarıyla gelir getiren bir gayrimenkul değil. Dolayısı ile tek meskeni için Emlak Vergisi vermeyebilecektir. Bunun için ilgili belediyeye dilekçe vererek durumunu belgeleyecek ve şayet incelemede vergiden muaf olduğu anlaşılır da hataen geçmişte vergi ödemiş ise geçmiş beş yıllık ödemelerini geri isteyebilecektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder