Tamer Heper Temsilciler kurulu var mı?
HABERİ PAYLAŞ

Temsilciler kurulu var mı?

Temsilciler Meclisi’nin 73 numaralı kararı ile site kat maliklerinden yüklü miktarda para isteniyor. Bunun için cep telefonlarına mesaj gönderdiler. Bunun yasal olmadığını, Temsilciler Meclisi diye bir şeyin olmadığını yönetimdeki yetkiliye bildirdim. Bana cevaben, ‘Sitede bulunan 200 daire sahibinin yüzde 70’i istenilen para hakkında bir itirazda bulunmaz da ödeme yaparlarsa diğer, yani sizin gibi itiraz edenlerin bir hükmü kalmaz’ dediler. Bu doğru mu? K.İ.

Önce Temsilciler Kurulu var mı? Kat Mülkiyeti Kanunu’nda özetle şöyle bir tarif var. “Bir adada birden çok parsel yer alıyorsa, bu parsellere ait ortak yerler, o adada bulunan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan ada kat malikleri kurulunca yönetilir. Bu yetki yönetim planında ada temsilciler kuruluna verilebilir. Yönetim planında farklı bir düzenleme yapılmadığı sürece, her blok kendi yöneticisini, blok dışındaki yapılar da kendi temsilcilerini seçer. Bu seçilen yöneticiler ve temsilciler bir araya gelerek ada temsilciler kurulunu oluşturur ve adadaki ortak alanların yönetiminden sorumlu olur.” 

Haberin Devamı

Yani ada temsilciler kurulu diye bir kurul oluşabilir ancak bu yönetim planı içinde öngörülmüş olması şartı ile görev ifa eder. Ayrıca, adayı oluşturan parsellerin ortak yerleri ile ilgili kararlar alır. Bu kararlar da telefonla bildirilmez. Her kat malikine, ilgili blok yöneticisinin aracılığı ile bildirilir. Ayrıca yüzde 70’in para ödemesi de geçersiz bir işleme geçerlilik kazandırmaz. Bu hususlara dikkat ederek uygulama yapılması gerekir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder