Yarısı sizin

27 Ağustos 2014, Çarşamba 05:00
AA

 Annemiz dört sene önce öldü, babam halen bir hanımla nikahsız yaşıyor. Sahibi olduğu tripleks yazlığı bu hanıma vasiyet edeceğini söylemişti. Şimdi öğreniyoruz ki noterde vasiyetname yapmış ve villayı bu hanıma vasiyet etmiş. Biz, villanın bu hanıma kalmasını istemiyoruz. Ne yapabiliriz? * B.Ö.

[[HAFTAYA]]

Bir vasiyetnamenin geçersizliğini iddia etmek için onun şekil şartlarından yoksun olduğu veya vasiyetname yapanın, vasiyetname yapıldığı sırada temyiz kudretinin bulunmadığı iddiasında bulunmak lazım. Vasiyetnamenin noterde yapıldığını yazdığınıza göre şekli yönden bir eksiklik olma ihtimali olmadığı gibi, noterler vasiyetname yapılırken (gerçekte görevleri olmadığı halde) mutlaka doktor raporu istemektedirler. Yani bu vasiyetname için şekil şartı noksandır veya babamız akıl hastasıdır diyemeyeceksiniz. Bir kimse de mal varlığından tasarruf eder. Yukarıda anlattığım şartlar yoksa, dilediği gibi vasiyetname yapar veya malını bağışlar. Ancak sizin olayınızda bir özellik var. Bahsettiğiniz hanım nikahsız, yani yasal mirasçı değil. Gördüğüm kadarı ile yasal mirasçı sizsiniz ve iki kardeşsiniz. Babanızın ölümü halinde miras siz iki kardeşe kalacak. Bu durumda mirasçı olmayan birine vasiyet yapıldığına göre sizin mahfuz hissenize tecavüz var demektir. Sizin mirasta dokunulmaz payınız (mahfuz hisseniz) var. Bu pay miras payının yarısı. Sizin miras payınız kardeşinizle birlikte yarı yarıya. Bunun içindeki dokunulmaz pay yani mahfuz hisseniz de miras payının yarısı. Demek ki her ne olursa olsun bu villanın dörtte biri sizin, dörtte biri biri de kardeşinizin. Yani bu hanımla yarı yarıya ortak olacaksınız. Yarısı siz iki kardeşin, diğer yarısı bu hanımın. Demek ki bu hanım tek başına malik olamayacak.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.