Alibaba'nın kurucusu Jak Ma hâlâ kayıp

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

E-ticaret patlamasının sebeplerinden biri olan ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un en büyük rakibi Çinli Alibaba’nın kurucusu Jak Ma, ortadan yok oldu. En son 10 Ekim’de “Gezegenimizi iklim krizinden korumalıyız” diye bir tweet atan Jak Ma, o zamandan beri ne görüldü ne de duyuldu. Davetli olduğu söyleşilere, toplantılara katılmayan Çinli milyarder, jüri olarak katılacağı Afrika’nın sektör kahramanları programından da çıktı, fotoğrafı web sitesinden kaldırıldı. Alibaba sözcüsü “Takvim karışıklığı oldu” dese de kimseyi inandıramadı.

En kuvvetli ihtimallerden biri şöyle; Ma, 2020 Ekim ayı sonlarında, kamuoyu önünde yaptığı son konuşmada Çin’in kuralcı, katı ve dışa kapalı sistemini eleştirmiş, “İhtiyacımız olan şey, sistematik finansal riskler değil, sağlıklı, özgür bir finansal sistem kurmaktır. Risksiz yenilik yapmak yeniliği öldürmektir. Dünyada risksiz yenilik olamaz” demişti.

Ma, bu konuşmayı yaptığı sıralarda Alibaba’nın mali iştiraki Ant Group, dünyanın en büyük ilk halka arzını başlatmaya hazırlanıyor, Ant Group’un kurucu ortaklarından Jack Ma, Alibaba’nın rekabete aykırı tekelci davranış sergilediği suçlamalarıyla ve şirketlerine yöneltilen soruşturmalarla boğuşuyordu. Nitekim bu konuşmasının ardından Çinli düzenleyiciler, Alibaba’nın mali iştiraki Ant Group’un halka arzını son dakika durdurdu.

Jak Ma, Alibaba’nın yönetim kurulu başkanlığından 2019’da istifa etmiş olmasına rağmen halen şirketin neredeyse yüzde 5’i ile en büyük hisseye sahip. Bu durumda da doğrudan kendisine atak yapması normal ve kaçınılmaz görünüyor. O da büyük ve iyi ihtimalle ortalarda görünmeyip, suların durulmasını bekliyor.

NASA, ROBOT KÖPEĞİ MARS’A GÖNDERELİM DİYOR…

NASA’nın bilim insanları Boston Dynamics’in köpeğe benzeyen Spot robotunun değiştirilmiş bir versiyonunun Mars’a gönderilmesini öneriyor. Uzmanlar, Spot’un uzun ve engebeli arazileri üstelik de ölçümler yaparak dolaşmasının, insanlar için tehlikeli olan, astronotların gidemeyeceği yerlerin keşfini ve projenin hızlanmasını sağlayacağını belirtiyor. Bu önerinin asıl sebebi tabii ki NASA’nın Kızıl Gezegende kurmayı planladığı insan karakolu için olası, güvenli konumların belirlenmesi.

Live Science’a göre, NASA bilim insanları bu fikri Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında sundular ve Spot’un Mars mağaralarının ve tünellerinin haritalarını keşfetmek ve geliştirmek için çok yararlı olacağını savundular. Bu hayal gerçekleşirse Spot’un, Mars’ın yüzeyinde ve yeraltında keşifler yaparak devrim niteliğinde bilimsel görevler gerçekleştirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

RUS PETROL ŞİRKETİ SİBİRYA’DA BITCOIN ÇİFTLİĞİ KURDU…

Rus petrol şirketi Gazpromneft, geçtiğimiz günlerde Sibirya’daki petrol sondaj sahasında bir Bitcoin madencilik çiftliği kurduğunu açıkladı. Petrol için sondaj işlemlerinde aşırı yanıcı gaz açığa çıkarıyor. Gazpromneft işte bu yanma sırasında açığa çıkan fazla ısıyı elektriğe dönüştürerek, kripto oluşturmak için kullanıyor. Aslında bu uygulama yeni değil.

Geçen yıl ABD’deki doğal gaz şirketleri de gazların bertarafından elde edilen fazla enerjiyi, Bitcoin çiftlikleri de dahil olmak üzere veri merkezlerine göndererek benzer tesisler açmaya başlamıştı. Anlayacağınız artık para matbaada basılmıyor; dijitlerden “maden” denen bu veri merkezlerinde üretiliyor… Hoş geldin yenidünya düzeni…

KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ NEDİR?

Blockchain’nde kripto para üretimi ve transferleri için yapılan matematiksel doğrulama işlemlerinin tamamına kripto para madenciliği, bu işlemlerin yapılmasında kullanılan donanıma, sisteme de madenci denir.

UZAYDA TARIM BAŞLADI

NASA astronotları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 19 adet turp yetiştirmeyi başardı. Uzay çalışmalarının en önemli konularından biri; doğal olarak hemen hemen taze hiçbir şey yiyemeyen astronotların beslenmesi. Astronotlar uzay yolculukları boyunca hatta öncesinde; (alışmak için) sudan arındırılmış, bilimsel yöntemlerle kurutulmuş, yıllarca dayanabilecek şekilde özel ambalajlarda, pişirmeye hazır hale getirilmiş olarak konteynırlarda saklanan gıdalar ve içecekler tüketiyor.

Uzay istasyonunda yeni yıl ziyafeti olarak sevinçle karşılanan turplar, bazı yeşil yapraklı bitkiler dışında yörüngede yetiştirilen ve yenen ilk sebzeler olarak tarihe geçti. Önceki denemelerde astronotların yetiştirilen sebzeleri yemesine izin verilmiyordu. Tek istisna NASA astronotlarının ilk kez 2015’te yörüngede yetiştirdikleri kırmızı marulun bir kısmını yemeleri olmuştu.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder