Ufuk TarhanDünyanın yeni efendileri belirginleşiyor...
HABERİ PAYLAŞ

Dünyanın yeni efendileri belirginleşiyor...

DÜŞÜNMEYE ‘STARLINK PROJESİ NEDİR?’ DİYE BAŞLAYALIM...

Starlink, Elon Musk’ın kurduğu SpaceX uzay şirketinin tüm dünyaya, hızlı, çok daha ucuz geniş bant internet erişimi sağlamak üzere oluşturduğu bir Uydu Takımyıldızı-Satellite Constellation projesinin adı. “Bize ne? Ne yapalım yani? Yine mi Elon Musk?” demekte haklısınız da… Bu pek öyle elimizin tersiyle itebileceğimiz bir haber, gelişme değil… Hayli önemli. Araştırırsanız siz de aynı noktaya geleceksiniz, eminim… Çünkü; Bay Musk bu sefer resmen, elektrik, hava, su kadar vazgeçilmezimiz haline gelen interneti tüm dünyaya devlet, millet vb. müdahalesinden bağımsız, kesintisiz, hızlı ve çok ucuz ulaştırmak için kolları sıvamış durumda.

Dünyanın yeni efendileri belirginleşiyor...

Görünür yüzde, “Kendim için bir şey istiyorsam namerdim, benim tüm hayalim yeryüzündeki herkesin eşit olarak internete erişimini sağlamak” gibi ulvi bir yaklaşım olsa da asıl amacının daha farklı olduğunu düşünmemek mümkün değil. Şöyle ki kendisinin temsil ettiği, sahibi olduğu bütün projelerin, sunduğu tüm diğer hizmetlerin ve ürünlerin “internet varsa var, yoksa yok” düzeyinde internete tam bağımlı olması, onun her yeri internete bağlamak için uydu takımyıldızları oluşturma isteğinin gerçek sebebini hayli net açıklıyor.

Uzun lafın kısası, Elon Musk aslında tüm dünyaya ürünlerinin, hizmetlerinin satılabilmesi, ulaşabilmesi için internet meselesini de kendisinin çözmesi gerektiğini görerek çoktan harekete geçmiş, Starlink projesi ile atmosferi uydularıyla döşemeye koyulmuş vaziyette. Ve tabii ki kendi işlerinin devamlılığının yanı sıra, internetten geçecek diğer tüm dünya, uzay datasının da hakimiyetini ele geçirmiş olacak ki belki de bu, en tepedeki esas hedef…

PEKİ NASIL YETİŞİYOR BUNCA DEVASA KONUYA ŞİRKETE, PROJEYE?

Elon Musk’ın dünyayı dönüştürecek ve kurtarma iddiasında olan, neredeyse tüm sıra dışı majör ötesi, bugünkü aklın sınırlarını aşan, dünyadan uzaya taşan konularda, alanlarda olması ve hepsine yetmesi imkansız. Yani tek başına bir insanoğlunun her gün, anormal bir proje, gelişme yumurtlaması, uzaya habire roket fırlatması olası değil...

Artık daldığı işlerin hayali, boyutu ve kapsamı o kadar muazzam ki tüm bunların; ne kadar zeki, ne kadar çalışkan, ne kadar üstün ekipleri olursa olsun tek bir adamın beyninden, ekibinden, olanaklarından çıkması ve bu kadar kısa sürelerde gelişmesi mümkün değil düşüncesi dalga dalga yayılıyor, sorgulanıyor. Belli ki arkada epeyce kapsamlı ve çoklu unsur tarafından desteklenen, yönetilen yeni bir dünyayı önce karıştırma, sonra kurtarma ve yönetme projesi harıl harıl çalışıyor.

O HALDE KOD ADI ELON MUSK...

En tutkuyla bağlı olduğu şirketi SpaceX, dünya dışında, başta Mars olmak insanlığın çoklu gezegen türüne (multi-planetary species) dönüşmesi amacıyla kurulmuş bir yapı. Musk, dünya kaynaklarının sonsuz olmadığını, eninde sonunda bir yok oluş yaşanacağını ve o zamana kadar başka gezegenlerde yaşamanın yolunu bulmamız gerektiğini savunuyor.

Ayrıca uzay çalışmalarında elde edilen veriler ve geliştirilen teknolojilerle halihazırda, dünyadaki koşulların da daha sürdürülebilir olmasına yardımcı olacak buluşlara yol açtığına dikkat çeliyor.. O halde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; Elon Musk bir nevi kod adı ve arkasında çok daha büyük, teknolojist baronlardan oluşan insanyapay zeka karması küresel bir oluşum var. Daha doğrusu varmış da insanlığın geneli daha yeni yeni fark etmeye başlıyor.

İNTERNET KESİLİRSE HAYAT DURUR!

2015 yılında başlayan Starlink projesi tüm dünyaya yüksek hızda, geniş bant ve çok ucuz internet hizmeti sağlamak üzere kuruldu, çünkü halen dünya nüfusunun yarısının internet erişimi yok. Olanlarda da hız ve kesintisiz bağlantı sorunları giderek artıyor. Bu da her konuda fırsat eşitsizliğine neden oluyor. Kesintisiz ve hızlı internet bağlantısı gerektiren işlemler, cihazlar çoğaldıkça; kapasite artışı yapılamadığında iletişim hızları ve bağlantı kaliteleri giderek düşüyor, tüm maliyetler artıyor.

İnsanlık artık, tıpkı elektrik ve su gibi; internet kesilirse hayat durur noktasına geldiği için kritik bir eşikte. Mevcut internet altyapıları hem yetersiz hem de karasal ağların taşıdığı riskler nedeniyle tekinsiz, kırılgan. Tüm bunlar sürdürülebilirlik açısından dünyayı büyük bir riske sokuyor. Özetle internet bağlantısının kopması halinde, dünyanın büyük bir kaosa sürükleneceğini hesap etmek hiç de zor değil.

İşte böyle bakınca örneğin son Global istatistiklere göre dünya internet hız ortalamasının hayli altında kalan ülkemiz için bu durum büyük risk. Daha doğrusu tek başına internete erişim hız, kalite, süreklilik, maliyet dezavantajı dahi ülkemizin dünyanın diğer ülkelerinin gerisinde kalmasına neden olacak derecede temel bir faktör.

STARLINK HAKKINDA DETAYLAR

2019 yılı Kasım ayı itibarıyla ilk büyük hamle yapılarak, SpaceX tarafından 122 uydu uzaya yerleştirildi ve o tarihten itibaren her iki haftada bir fırlatma başına 60’tan fazla uydunun yollanmasına devam edildi. İlk fazda toplam uydu sayısının 42.000’e çıkarılması planlanıyor. SpaceX’in bazı uyduları keşifler ve bilim amaçlı kullandırsa da bazı uyduları da ordulara satacağı tahmin ediliyor.

Bu gelişmeler sürerken, binlerce uydunun 340 ila 1.550 km. arasındaki yörüngeye yerleştirilecek olmasının gökbilim açısından olası etkileri ve uzun vadede uzay çöplüğü oluşmas gibi endişeler büyük tartışmalara neden oluyor. Google’a ‘Wikipedia Starlink’ yazarsanız, an be an projenin tüm detaylarını izleyebilirsiniz. Bence izlenmesi gerekiyor… İlaveten www.starlink.com adresine girerek şimdiden ön kayıt yaptırırsanız da uydu sizin mahalleye ne zaman hat getirir, erkenden haber alabilirsiniz. Ne günlere geldik değil mi? #GelecekGüzelGelecek

Sıradaki haber yükleniyor...
holder