Hibridleş ve hibrid insan ol

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hibrid kelimesi hayatımıza yaygın olarak otomobil sektörü ile girdi. Hem elektrikli hem benzinli gidebilen, yeniçağa geçiş arabalarına ‘hibrid’ denilince hepimiz bu kelime ve kavramı günlük hayatımıza almaya, farklı şeyler için de kullanmaya başladık. Kelime aslında 1600’lerden beri özellikle biyoloji ve tıpta kullanılıyor. Köken itibariyle Latince ‘hybrida’ dan geliyor. O da ibrida (melez) kelimesinden türemiş. İlk olarak farklı türlerden elde edilen melez yavrular için biyolojide kullanılmış.

Zaman içinde başka alanlarda da kullanılarak yayılmış. Kişisel dönüşüm için geliştirdiğim “T-İnsan Modeli ile ilk kullananlardan biri de ben oldum sanıyorum. Şimdi ise kullanılmadığı alan, konu yok. Zaten öyle de olmalı, çünkü tam bir dönüşüm çağındayız. Yeni bir geleceğe geçiyoruz. O yüzden her şey ‘melez, hibrid’, herkes ‘Hibrid İnsan’ olmak zorunda, nokta!

HEPİMİZ GELECEKTE DAHA İYİ BİR İŞ, KAZANÇ İSTİYORUZ...

Daha iyi bir iş, kariyer, kazanç elde edebileceğimiz gelecek arayışı belki de hepimizin en ve tek ortak duygusu, arzusu (tabii ‘iyi’den ne anladığımıza bağlı olarak)... İşte bu, gelecekteki para kazanma, iş, uğraş konularını daha iyi yapma, güzelleştirme çabalarımızın gerçekleşmesi için ilk-en-mutlaka gerekli ön koşul ise “Önce kendimizi değiştirmek, geliştirmek ve bunu hibridleşerek yapmak”.

Artık kabullendik; dünya müthiş bir evrim, dönüşüm geçiriyor. Covid-19 bunu daha da hızlandırdı, kapsamını genişletti. 5-10-15 yıl içinde her şey daha da farklılaşacak. Dijital, Robot/ Yapay Zeka, Enerji Devrimleri ile 5G’ye, blockchain’e ve kripto/dijital paralara geçiş her şeyi dönüştürecek. Biz de dönüşmeli, gelecekteki yeni versiyonumuzu oluşturabilmeliyiz.

PEKİ TAM OLARAK NE DEMEK ‘HİBRİDLEŞMEK, HİBRİD İNSAN OLMAK?’

Hibrid arabalara benzeyeceğiz. Tıpkı onların hem geleceğin hem de şimdinin ve geçmişin enerjisi/teknolojisi ile gidebilmesi gibi bizler de geçmiş, şimdi ve geleceğin becerileri, yetkinlikleri ve koşullarından oluşan melez bir yapıya geçeceğiz. Ve bunu gayet bilinçli, kasıtlı, odaklı yapacağız.

Bugünün işlerini, gerekliliklerini hakkıyla yaşarken, yaparken; gelecek için de hazırlanacak, kendimize gelecekte sürdürülebilir ve daha iyi işimiz, kazancımız olsun diye yeni yollar açacağız. Yeni beceriler, yetkinlikler kazanacağız, olanaklar yaratacağız. Kısacası aynı anda hem hayatımızı yaşayacak hem de gelecekteki kendimize, işimize ve kariyerimize katkı sağlayacak hazırlıkları yapacağız.

Bünyemizde aynı anda ikisini de yaşayabileceğiz, hibrid insan olacağız. Tabii ki bunu yapabilmek için ilave kaynak ve gereksiz yüklerden arınmak, tasarruf ve çok iyi zaman yönetimi yapmak, öncelik planlamak ve çok çalışmak gerekiyor.

Örneğin; ben 40’lı yaşlarımdayken ve bir üst düzey yönetici olarak çalışır iken, sabaha karşı erken saatlerde kalkarak @futuristufuk için hazırlık yapmıştım. Hayatımda ciddi bir sadeleştirme ve konsantrasyonla bunu başarmıştım. Tam bir hibrid insana dönüşmüştüm, hâlâ da hibrid viteste ilerliyorum... Sizlere de hararetle tavsiye ve ısrar ederim...

GELECEKLE GELEN HABERLER

ABD seçim sonuçlarını bu sefer, Deep Fake-Derin Sahte’mi etkileyecek? Son yıllarda sosyal medyada özellikle YouTube’da yüzleri, sesleri değiştirilmiş ünlülerin, politikacıların videoları müthiş hızlı yayılıyor. Çünkü Deep Fake denen yöntemi kullanmak giderek kolaylaşıyor, gelişiyor, “Görmek inanmaktır” sözü tarihe karışıyor. Artık herhangi birinin söylediği sözler, çıkardığı sesler ve tüm yüz mimikleri, vücut hareketleri bu teknoloji sayesinde örneğin; Donald Trump ya da Joe Biden veya onların itibarını etkileyebilecek eşleri, çocukları, yakın çalışma arkadaşları vb. gibi kişilere sanal olarak, sahte bir şekilde söylettirilebiliyor.

Kasıtlı olarak hazırlanan bu videolar viral olarak, ışık hızı ile yayılıyor, milyonlarca kişi tarafından izleniyor ve özellikle meşhurlar ve politikacılar hedef alınarak kitlelerin intibaları, fikirleri, algıları manipüle ediliyor. Geçen seçimlerde Cambridge Analytica-Facebook ile yapılanlar, bundan böyle daha kestirmeden, direkt kişilerin kendi görüntüleri ile yapılacak diye epey endişe dolaşıyor ortalıkta...

Sıradaki haber yükleniyor...
holder