Uğur Alkapar

18 Mayıs 2022, Çarşamba 07:00

Sizi gidi enteller

Cem Yılmaz’ın dijital platforma çektiği ‘Erşan Kuneri’nin Youtube’daki tanıtım videolarının altındaki yorumlara baktım. Yüzde 90’ı erkek olan bir güruh bayılmış. Övgüler düzmüşler. Bu da dizinin en büyük probleminin nokta atışı tespiti olmuş. Erkekler tarafından, erkekler için, erkek gözüyle, erkek ayrıcalığıyla, erkek hoyratlığıyla yapılmış bir iş.

“Hayatın içinde de küfür var” cümlesine sığınarak, komiklik amacıyla 20 saniyede bir karşımıza çıkan küfürlere de sadece erkekler gülüyor. Cem Yılmaz ‘Erşan Kuneri’yi dizi değil film yapsaydı, sinemalarda yeni bir ‘Recep İvedik’ fenomeni ortaya çıkardı. Çünkü aynı seviyede iki yapım.

Cem Yılmaz, mizah anlayışı ve dünya görüşünün Mehmet Ali Erbil’inkiyle eş tutulması, Recep İvedik’e benzetilmesiyle ilgili bir farkındalık yaşar umarım. Ancak o zaten dizinin ilk bölümünde filmlerini eleştirenleri ‘enteller’ olarak karikatürize edip, çirkin bir espriyle tehdit ediyor ki kimse ağzını açmasın. Cem Yılmaz bir kez daha güldürmedi.

GÜVEN MESELESİ

Bu ‘influencer’lık meselesi henüz tam anlaşılmamışken Eylül Öztürk çektiği kısa videolarla fenomen olmuştu. Becerilerine şarkıcılık ve oyunculuğu da ekledikten sonra bir de güzellik ve bakım mağazaları açıp bir imparatorluk kurdu.

Şirketini eşi Barış Kenan Özkan ile yürüten Eylül birçok sosyal sorumluluk projesine de imza atıyor Eylül Öztürk geçtiğimiz günlerde de ‘En Güvenilir Influencer’ ödülünü aldı. Eskiden büyük markalar ünlüler arasında güvenilirlik anketi yaptırır, kazananla reklam anlaşması imzalanırdı. Ortalığı vasıfsız ‘influencer’ların doldurduğu şu dönemde bu ödül de çok değerli.

GÖRKEMLİ KONSERLER

Senfonik konserlere bayılıyorum. Bildiğimiz ve sevdiğimiz şarkılara çok sesli müthiş bir yorum getiriyor orkestra. Kaliteli konser serisi İstanbul Night Flight ile dikkat çeken Events Across Turkey bu yaz maNga, Hayko Cepkin, Cem Adrian, Selami Şahin, Levent Yüksel, Hakan Altun, Fatma Turgut ve Karsu gibi grup ve şarkıcıları Night Flight Symphony Orchestra & Choir ile bir araya getiriyor.

11 Mayıs 2022, Çarşamba 07:00

Ajda ne yaptın?

Yıldız Tilbe ve Ajda Pekkan’ın kıyafetlerini gördünüz mü? Yıldız Tilbe’ye “Delidir, ne yapsa yeridir” deyip geçebiliriz. Zaten bugüne dek bundan daha fena elbiselerle çıktı karşımıza. Alışverişi hiç sevmeyen Tilbe bir mağazaya girip üzerinde denemeden alıp çıkıyormuş bu elbiseleri. Bu nedenle de 2 beden büyük geliyor bazen.

Ama Ajda Pekkan öyle mi? Mükemmeliyetçi bir kişilik olan Süperstar kim bilir o elbiseleri nasıl seçiyor, kaç kere prova yaptırıyor. Zamanın ötesinde bir tarza sahip olan Ajda Pekkan bu kez İzmir konserinde beni çok şaşırttı.

Şu eteğe bakar mısınız? Üzerinde çiçek deseni olsa kırsal bölgelerde annelerin ev işi yaparken giydiği eteklere benzeyecek. Üzerindeki gömleğe ne demeli? Altın gününe giderken bile giyilmez! Eminim Ajda ertesi gün fotoğraflara bakarken “Eyvah ben ne yaptım” demiştir. Ama üzülmesin, bugüne kadar giydiği diğer kıyafetlerle gözümüzde moda ilahı noktasına yükseldiği için bir seferlik bu hatadan bir şey olmaz.

KONUŞ İREM!

Ben bu satırları yazdığım sırada İrem Derici henüz Cem Belevi’nin sırlarını ifşa etmemişti. Anladığım kadarıyla ses kayıtları falan var. Derici dedektif gibi çalışmış olmalı. İrem Derici gibi bir kadını kızdırmanın bedelinin de çok ağır olacağını tahmin ediyorum. Ancak ben başka bir şey söyleyeceğim.

Lütfen İrem Derici hep aşık olsun, ilişki yaşasın ve sonra da ayrılsın! O ne zaman sinirlense konuşmaya başlasa ortalık şenleniyor, ilginçleşiyor. Zira diğer ünlülerimizin hepsi TRT Türk Sanat Müziği Korosu üyeleriymişçesine sıkıcı hayatlar yaşıyor. Ya da öyle gibi görünüyorlar. Ama İrem hem açık sözlü hem dobra. Konuş İrem!

04 Mayıs 2022, Çarşamba 07:00

Mağdur komedyen

Hasan Can Kaya dün Hürriyet’te yayınlanan röportajında “Komiklik ezelden beri küçümsenir” demiş. Herhalde bu ülkede Kemal Sunal’a, Adile Naşit’e duyulan büyük saygı ve hayranlığı unutmuş. Ya da Hababam Sınıfı gibi filmlerin oyuncularının hâlâ baş tacı edildiğini. Ülkedeki Cem Yılmaz gerçeğini, Ata Demirer gibi bir ismi de yok saymış.

Yani komiklik işini layıkıyla yapan sanatçıları kimse küçümsemedi bugüne kadar. Sonra da Oxford’da söyleşi yaptığı halde kitlesinin eğitimsiz olmasıyla suçlandığını söylemiş. “Allah allah bunu ilk kez duydum, kim suçlamış” acaba dedim. Meğerse sosyal medyada gördüğü bir yorummuş.

Bu tekil yorumların ciddiye alınmaması gerektiğini söylememe gerek var mı bilmiyorum. Neyse konu şu ki, Hasan Can Kaya adeta bir ‘Popstar’ ya da ‘Survivor’ yarışmacısı gibi mağdur bir portre çizmeye çalışmış.

Versin bir numara da SMS atalım. Herhalde amacı sempati toplamak. “Bakın ben ne zor yollardan geçiyorum” demek. Ben kendisinin eğitimli bir izleyicisi olarak yanlış tespitlerle dolu bu röportajından sonra komikliğini küçümsemeyeceğim belki ama algılarıyla ilgili bir şüpheye düştüm ne yazık ki.

EN İYİ UÇAK

Seda Sayan, Çağlar Ökten ile Prag’da evlenmeyi planlarken, ekibi vize alamayınca nikahı erkenden kıyıvermişti. Balayı için de arkadaşlarını alıp, özel uçakla Paris’e gitti biliyorsunuz. Demek ki Prag düğünü iptal olunca kalan paraları uçağa harcadı.

Zira İstanbul’dan Paris’e en ucuz özel uçak parası 15 bin Euro, yani 235 bin TL. Tabii uçağı kiralamayıp zengin bir arkadaşından ödünç almış da olabilir. Derler ya en iyi tekne arkadaşının teknesidir. Süper zenginler arasında o laf “En iyi uçak arkadaşının özel uçağıdır” diye kullanılır.

CENNETTE FESTİVAL

27 Nisan 2022, Çarşamba 07:00

Reklam dedikoduları

Birinci sayfamızdaki Simge ve Ece Seçkin haberini okudunuz mu? Biliyorsunuz ünlüler reklam anlaşmalarından büyük paralar kazanıyor. Ama bunların çoğu ne marka ne de ünlü tarafından doğrulanıyor. Ya yalanlıyorlar ya da sessiz kalıyorlar. Para konuşmak biraz görgüsüzlük sayıldığından susuyorlar veya gerçekliği kesin olmayan rakamlar yüzünden bir de maliye tarafından denetlenmek istemiyorlar. O yüzden duyduklarınızın çoğunun doğru olduğuna inanın! Bu reklam meselelerinin dedikodusu bitmez. Geçtiğimiz yıllarda başka bir genç popçumuzun nasıl sömürüldüğü konuşuluyordu. Marka aslında popçunun eline kalan miktarın iki katını ödemiş. Yarısı menajerine ve danışmanına gitmiş ki bu anlaşmalarda menajer payı aslında yüzde 20’dir. Neyse, herkese bol kazançlar.

SAHNEYE IŞINLANDI

Nil Karaibrahimgil, 23 Nisan dolayısıyla Beşiktaş’taki Vodafone Park’ta konser verdi. Bu konserin en önemli özelliği seyircisiz ve aslında Nil’siz olmasıydı. Nil Karaibrahimgil sahnede değil, stadın başka bir bölümünde yer alan stüdyodaydı. Stada özel izinlerle 5G altyapısı kuruldu ve Nil’in hologramı sahneye adeta ışınlandı. Stüdyodan tek başına bağlanan Nil’e sahnede canlı orkestrası eşlik etti. Dünyanın farklı ülkelerinden çocukların hologramları da konserde sahneye çıktı. Binlerce kişi internetten konseri canlı izledi. Vodafone’un 5G denemesi başarıyla sonuçlandı.

‘YAKAMOZ’A NE OLDU?

Özge Özpirinçci, Kıvanç Tatlıtuğ ile başrolü oynadığı ‘Yakamoz’ dizisiyle ilgili paylaşım yapmayınca birtakım söylentiler dolaşmaya başladı. Çünkü Salih Bademci ile çektiği ‘İlk ve Son’ dizisinin 12 adet postu (story de değil) hala sayfasında duruyor.

Özpirinçci dizi için düzenlenen yemeğe de katılmamıştı. Bundan sonra yapımcılar oyuncu sözleşmelerine promosyon süreci ile ilgili maddeler de koyduracaktır mutlaka. Dün de Özge Özpirinçci’nin sette huzursuzluk çıkardığı ve sonra yapımcıyla davalık olduğu iddia edildi. Ancak yapım şirketi bu iddiaları yalanladı.

BİRÇOK İDDİA VAR

Konuşulan o ki Netflix, dizinin senaryosuna, çekimlerine o kadar çok karışmış ki ekibin sinirleri bozulmuş ve ortaya çıkan işten hiç memnun değillermiş. Zaten dizi için yapılan yorumların başında da oyuncuların pek iyi bir iş çıkarmadığı ve işe inanmış görünmedikleri geliyor.