Uğur AlkaparBabasının oğlu
HABERİ PAYLAŞ

Babasının oğlu

Evrencan Gündüz 3 yıl önce Ayşe Arman’a verdiği röportajda babası Asım Can Gündüz ilgili açıklamalarının çarpıtıldığını söylemişti. Belki de o günlerle biraz da hesaplaşma niyetiyle, babasını ve hatta dedesini anlattığı bir şarkı yapmış Evrencan Gündüz. Evrencan’ın ‘Bir Öyle Bir Böyle (Jimi Hendrix)’ şarkısında anlattığına göre Adanalı Rıza’nın oğlu olan Asım Can Gündüz ailenin en çılgın çocuğuymuş.

Jimi Hendrix hayranıymış. Biliyorsunuz Jimi Hendrix için rock müziğin babası derler. Farklı biriymiş yani Asım Can Gündüz. Sözler de şöyle: “Adanalı Rıza’nın bir oğlu var/Oğlu işten güçten yoksun ne anlar/Onun gözü başka yerde/Aklı fikri Jimi Hendrix’te” Tabii çok sembolik bir durum ama Evrencan klipte de babasını oynuyor.

Onun gibi gitar çalıp çılgın sololar atıyor. Evrencan’ın babasının mirasını sahiplendiği çok açık. Şarkı, bu ailevi durum dışında son derece keyifli. Anadolu rock, biraz da funk havasıyla dinleyiciyi sarıyor. Köyde geçen klibi de rengarenk.

KIŞ ŞARKISI

Müzikten başladık madem o şekilde devam edelim. Kişisel favorilerimden Kadebostany yeni şarkısını çıkardı. Türk müzisyenlerle de sık sık işbirliği yapan İsviçreli Guillaume de Kadebostany, şarkıcı Valeria Stoica ile bir kez daha güçlerini birleştirmiş. Şarkının adı ‘Wild in Secret’. Hareketli sözleri, elektrik vuruşları, folk ezgileri ve vokaliyle tam bir kış şarkısı olan ‘Wild in Secret’ ilk dinleyişte sizi etkileyecek.

KRAL ÇIPLAK

“Başıma bir şey gelmeyecekse” kalıbını bir gün benim de kullanacağım aklıma hiç gelmezdi. Evet, başıma bir şey gelmeyecekse herkesin övgüler yağdırdığı Adele’in yeni albümü ‘30’ hakkında birkaç negatif şey söyleyeceğim. Şöyle ki yine çok kaliteli, çok Adele tarzı, çok duygusal şarkılar. Ama Adele’in ‘19’, ‘21’ ve ‘25’ albümlerinden ne farkı var?

Başkası 4 albümdür tarzını hiç değiştirmeden aynı şarkıları nasıl olsa tutuyor diye sunsa etmediğiniz lafı bırakmazsınız! Yıllardır aynı albümü yapıp da hala övgü alan zaten bir Şebnem Ferah var bir de Adele. Adele her nesilde yenilenen, herkesin delikanlı çağlarında yaşadığı o aşk acısını sömürmeyi çok iyi biliyor aslında.

O nedenle sürekli yeni dinleyici kazanmayı başarıyor. Ve aşk ile acısını yeni keşfedenler de Adele hayranı oluyor. Eskiler de o nostaljik tadın keyfini bir kere alınca yıllarca bırakamıyor. Neyse gidip ışıkları kısayım, bir kadeh bir şey koyayım da Adele’in yeni şarkısını açayım ben de.

GÖLGELERİN GÜCÜ ADINA

Çocukken tek kanallı televizyondaki tüm çizgi filmleri saniyesini kaçırmadan izlerdik. O uyduruk ‘Yakari’yi bile! ‘Voltron’dan sonra sokağa koşar arkadaşlarımızla ışın kılıcını falan oluştururduk. Ama en efsanesi ‘He-man’di. 80’lerin sonunda çocuk olup da elindeki bir sopayı “Gölgelerin gücü adına” diye bağırarak gökyüzüne kaldırmayan var mıdır?

Yıllar sonra ‘He-man’ Netflix’te geri döndü. Hem de sınıf atlamış çizgilerle, çok daha sağlam bir hikaye örgüsüne sahip bir şekilde. Ben direkt o yıllara döndüm. Evdeki paspasın sapını kaldırıp “Gölgelerin gücü adına” dememek için kendimi zor tutuyorum.

DANS ŞOV

Dünyanın en prestijli ‘break dans’ yarışması Red Bull BC One’ın dünya finali geçtiğimiz günlerde Polonya’nın Gdansk kentinde gerçekleştirildi. Farklı ülkelerden gelen 32 dansçının hünerlerini gösterdiği yarışmada birinciliği kızlarda Amerikalı Logistx, erkeklerde ise Kazakistanlı Amir aldı.

Finali markanın kendi sitesi üzerinden yayın yapan Red Bull TV’den ya da Youtube’dan izlemek mümkün. Ben vakit ayırıp bazı dansçıların performanslarına baktım. Valla canlı canlı yakından izleyemediğim için üzüldüm. Dans ve şov seviyorsanız beğeneceksiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder