Hayaller ve gerçekler

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

‘Ciddi ilişki uygulaması’ Hawaya, kullanıcılarına “Ne zaman evlenmek istiyorsunuz?” diye sormuş. Yüzde 50’si en kısa zamanda, yüzde 35’i de 1-2 yıl içinde diye cevap vermiş. Geri kalan yüzde 15’i merak ediyorum. Adından belli, burası ‘ciddi’ bir yer.

Evlenmeyecekseniz ne işiniz var değil mi? Bir de 2021 yılında evlenmek isteyen kullanıcılar partnerlerinden farkındalıklı dinleyici olmalarını, karşılıklı alan tanımalarını, ortak hobi geliştirmelerini, iyi davranmalarını, dijital dünyanın alışkanlıklarına kapılmamalarını (yani telefonu bırakıp benimle ilgilensin diyor) bekliyorlarmış.

Bunları belli ki kadınlar istemiş. Ancak bu coğrafyada ilişkiler böyle başlasa da sonunda “Kalk bir çay koy” noktasına gelmesi kaçınılmaz oluyor. Erkek genlerine müdahale edilmedikçe de böyle devam eder, ben size söyleyeyim. Hayaller Kuzey Avrupa, gerçekler Orta Doğu.

Meksika-Tulum İstanbul'a geliyor

Birçok mekanda imzası bulunan Tayfun Topal, restoranların kapalı olduğu dönemde de boş durmadı. Taksim’deki Ceylan Intercontinental Otel’in altındaki People’ı yeniledi, bambaşka bir yer yaptı. Açık hava mekanların salgın şartları itibarıyla daha da fazla rağbet göreceği yeni dünyada, burası bahçeyi merkez alacak bir düzene kavuştu.

Türklerin pek sevdiği Meksika-Tulum esintileri taşıyan yeni mekanın adı Ginza İstanbul. Tayfun Topal iddiasını şu sözlerle vurguluyor: “Ginza İstanbul şehrin en havalı mekanı olacak. Her köşesinde ayrı bir detay var. Bugüne kadar bu şehirde yapılmamış bir konsept.

Bir yıl süren inşaatın sonuna geldik.” Restoran ve gece kulübü olmak üzere iki ayrı bölüme yayılan Ginza, 860 metrekare alanıyla şehrin en geniş mekanlarından biri. Açılmak için yasakların kalkmasını bekleyen Ginza doğrusu beni heyecanlandırıyor. Telaffuz edilmeye başlanan “Mart ortası mekanlar açılacak, kısıtlamalar kalkacak” söylentisinin gerçekleşmesi dileğiyle...

Mayısta burada

Bir güzel mekan haberi de Japon restoranı Nobu’dan. Baran Süzer, Robert De Niro’nun sahibi olduğu markayı getirmek için çalışmalara başlayalı uzun süre oluyor. Hatta Hello dergisine 2021’deki en önemli planının Nobu’yu açmak olduğunu söylemişti.

Sonunda açılış tarihini Mayıs 2021 olarak açıkladı. Bunu da iyi şans getirmesi için düzenlenen geleneksel Japon seremonisi ‘Kagami Biraki’ ile yaptı. Törende Japonya İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi Takumi Suemitsu ve NOBU Kurumsal Şefi Herve Courtot da vardı.

Patatesle güzelleşin

YouTube’da kozmetik ve güzellikle ilgili videolara bir dalarsanız asla çıkamıyorsunuz. Bu dalışlardan birinde Meltem Demir’in kanalıyla tanıştım. İlginç olan şey doğal malzemelerle güzellik ürünleri tarifleri veriyor olması. Mesela patates ve salatalıkla yüz maskesi yapabilirmişiz.

Limon, tuz ve karbonatla peeling yapmak mümkünmüş. Pirinç maskesi ile cildinizi beyazlatıp lekelerden kurtulabilirmişsiniz. Meltem Demir bunların dışında yüz masajı ve yüz yogasıyla genç kalmanın sırlarını da veriyor. Bu arada kendisi çoktan markalaşmış ve piyasaya bir gözaltı torbası kremi sürmüş. Bu krem gözaltı torbalarımızı 6-9 saat gizlemeye yarıyormuş. Bir nevi canlı fotoşop!

Umudun adı

Dünyaya Türk dilini, tarihini, kültür ve sanatını tanıtma amacıyla kurulan Yunus Emre Enstitüsü eylülde Suriye’de de faaliyetlere başladı. Enstitünün dünya genelindeki 60’ıncı kültür merkezi olan Azez Yunus Emre Enstitüsü, Suriye’deki savaş sonrası yaşanmışlıkları konu alan bir belgesel hazırladı. Bölgede yaşayan insanların zorlu hayat şartlarını anlatan ‘Azez: Umudun Adı’ adlı yapımda yerel halk ile röportajlara da yer verildi. Belgesel 3 Ocak 2021 tarihinde Yunus Emre Enstitüsü Dijital Kültür Merkezi’nin YouTube hesabından yayınlandı.

SON YAZILARI

TÜM YAZILARI

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder