Uğur Alkapar Tavuklar düşünsün
HABERİ PAYLAŞ

Tavuklar düşünsün

Edis’in İrem Şahin ile öpüşmediği, gürültülü ortamda birbirlerinin kulaklarına eğildikleri bir anda çekilen fotoğrafın açısının bir aldanmaya neden olduğu konusundaki iddiamı sürdürüyorum. Zaten ikili İrem Şahin’in annesi Didem Şahin’e de “Yakın arkadaşız, öyle bir şey olmadı” demiş. Çıkan haberlere göre Didem Şahin kızına sinirlenip davranışlarına dikkat etmesi konusunda uyarmış. Aile içi ufak bir kriz yaşanmış. Ben bunu duyunca Edis’in annesinin “Horozumu saldım çayıra, tavuğu olan düşünsün” dediğini hayal ederek kıs kıs güldüm. Magazine uzak olanlar için bilgi notu: Oğlu Lider Şahin’in İrem Derici ile yaşadığı ilişkiyi onaylamayan Didem Şahin bu horozlu vecizeyi söylemişti.

DÖVME YAPTIRMAYIN

Dilan Çiçek Deniz’in İzlandalı sevgilisi Thor Saevarsson oyuncuya o kadar aşık ki DÇD harflerini göğsüne dövme yaptırdı. Ne kadar riskli işler değil mi? Aşk yoğunken insan o duygunun bir ömür süreceğini sanıyor tabii. Ancak bilenlere bir sorun. Mesela Hadise’ye! Kaç dövme sildirdi, kaç harfi başka bir şekle çevirtmek zorunda kaldı? Benden tavsiye: Sevgilinizin adını asla dövme yaptırmayın.

HALILAR METAVERSE’TE

NTF adı verilen dijital sanat eserleri hayatımıza inanılmaz bir hızda girdi. Sanal dünyanın en son hali diyebileceğimiz Metaverse ise aslında bu tür işlerin esas sergilenme alanı. Yani varsa sanal gerçeklik (VR) gözlüklerinizle, yoksa ekranlardan izleyebileceğiniz eserlerden bahsediyorum.

Daha önceki eserlerinde yapay zeka ile halı dokuyan ve geleneksel desenler işleyen 1990 doğumlu Azeri sanatçı Orkhan Mammadov, bu kez Azerbaycan’ın kültürel mirası olan halılarını ‘Estetiğin Canlanması’ adlı eseriyle NFT haline getiriyor. 150 binden fazla halı ve kilim görüntüsü içeren eser 27 Ocak’ta sergilenecek.

Orkhan Mammadov bu sürükleyici deneyimden benzersiz 9 NFT baskısı üretecek. Bu 9 eser hayat boyu, Metaverse’te yer alan Ethereum Blockchain’de yaşayacak. Ve tabii ki 9 koleksiyoner bu eserleri satın alacak. Eserler sanal, para gerçek.

BU ROMAN DİZİ OLUR

Hakan Güneri’nin ilk romanı ‘Turan Caddesi No: 25’ polisiye tutkunlarını son derece memnun edecek bir kitap. Zaten kısa süre içinde ilk baskısı tükendi. Güneri’nin insana bakışı, etkileyici dili ve temposu, bir film izliyorsunuz hissi veriyor. Adeta sahneler gözünüzde canlanıyor. Zaten senarist İlker Barış ile masaya oturan Hakan Güneri romanı senaryolaştırmak için çalışmalara başlamış.

Büyük ihtimalle bir dijital platform için dizi haline getirilecek. Valla ben izlerim. Kitabı bir an önce okuyun çünkü Hakan Güneri çok yakında Antalya, Ankara ve İstanbul’da imza günleri düzenleyecek. Okurların merak ettiği konular hakkındaki soruları yanıtlayacak.

GASTRONOMİ FESTİVALİ

İstanbul’da pandemi öncesi düzenlenen gastronomi festivallerinin hızı kesilmişti. Ben şahsen belli bir alanda kurulan yeme içme standlarını tek tek ziyaret etmeyi seviyordum. Bu festival ruhu Ataşehir’deki Bulvar 216’da 11-12-13 Şubat’ta gerçekleştirilecek 216 Street Fest ile geri dönüyor. İstanbul’un sevilen restoranları ve şeflerinin hazırladığı tadımlık lezzetler, özel kokteyller ve workshop’lar ziyaretçilere keyif ve lezzet dolu 3 gün yaşatacak.

Tavuklar düşünsün

11 Şubat Cuma günü 16.00’da kapılarını açacak olan 216 Street Fest, 12 Şubat Cumartesi ve 13 Şubat Pazar günü ise 13.00 20.00 arasında ziyaretçilerini bekleyecek. Etkinlikler arasında konser, DJ performansı ve standup gösterileri de var.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder