Verda Özer

Verda Özer

Tarımda reform

Artık şunu anlayalım: Sağlıklı olmak istiyorsanız, yediklerinizin-içtiklerinizin geldiği toprağın da sağlıklı olması gerekiyor. Sağlıklı toprak, sağlıklı bitki ve sağlıklı hayvan; onları yiyen sağlıklı insan da, sağlıklı dünya demek. Toprağı hasta ya da zayıf olan ülkenin insanları da hasta ve zayıf oluyor. Bu kadar basit.
Geri dönüşüm rekoru

Geri dönüşüm rekoru

İnanın güzel şeyler de oluyor. Yangınlara çok üzülen kalplerinize, biraz olsun su serper belki bu haber.

Yangın sonrası ormanlarımız ne durumda?

Ege ve Akdeniz bölgelerinde geçtiğimiz haftalarda yaşanan yangın sonrası ortada bir sürü rivayet var. Kimi diyor ki: “Toprağa kesinlikle dokunulmamalı. Ağaç dikilmemeli. Doğa kendini zaten yeniler.” Bir başkası alelacele fidan bağışında bulunuyor. Bir taraftan da yangın küllerinin toprağa çok yaradığını söyleyenler var. Küllerinden yeniden doğan Anka Kuşu misali...
Mevzu tatilse gerisi teferruat mı?

Mevzu tatilse gerisi teferruat mı?

Pandemi aslında birçok bakımdan imdadımıza yetişti. Çok şükür tatil için gittiğiniz otellerde, o kıtlıktan çıkmışcasına tabaklarımızı tıka basa doldurduğumuz açık büfeler yok artık.

Tatilini doğayı katlederek mi yapıyorsun?

Sizin için tatil ne demek? Pandemiyle birlikte tatile bakışınız değişti mi? Üstüne yangınlar, seller, doğal afetler de binince sizin için ‘tatil’ farklılaştı mı? Mesela artık tatil yaparken ağaçlara, toprağa, çevredeki canlılara zarar verip vermediğinizle de ilgileniyor musunuz?
Yine Avrupa'nın çöplüğü mü olacağız?

Yine Avrupa'nın çöplüğü mü olacağız?

‘Türkiye Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük plastik atık çöplüğü oldu.’ Geçtiğimiz yıl bu haberi çoğunuz görmüşsünüzdür.

Toprak göz göre göre gidiyor!

Karadeniz’de toprak kayıyor, gidiyor, yok oluyor. Hem de göz göre göre. Bu ne demek, biliyor musunuz? Dünyaya bizi bağlayan, içinden geldiğimiz ve içine döneceğimiz, tüm ihtiyaçlarımızı karşılıksız veren, sadece insanın değil yeryüzündeki tüm canlıların hayatları için bağlı olduğu Toprak Ana, biz onu hor kullandığımız için ölüyor demek.
Müsilajda son durum

Müsilajda son durum

Marmara Denizi’nin müsilaj (deniz salyası) kusmasıyla birlikte hepimiz hop oturup hop kalktık. Resmen yüreğimiz ağzımıza geldi. Şimdi yüzeydeki müsilaj görüntüsü azalınca da her zaman olduğu gibi mesele gündemimizden düştü. Sanki yüzeydeki kirlilik yok olunca, suyun altındaki durum da tamamen...
Biz bu muyuz?

Biz bu muyuz?

Tuz Gölü’nde ölen binlerce flamingo yavrusu... Hepimizin kanı dondu.
Çocukların doğayla bağı yeniden kuruluyor

Çocukların doğayla bağı yeniden kuruluyor

Hep söylenen şey: Yeni nesil, markette gördüğü donmuş tavuk butunu, tavuğun kendisi sanıyor.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder